Bill Gates'ten 400 bin dolar bağış

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Vietnam gündemine geçen ay düzenlediği ziyaretle giren dünyanın en zengin adamı Bill Gates, bu seferde ülkedeki sıtma hastalığının çözümü için bağışladığı 400 bin dolarla gündeme oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vakfı'nı harekete geçirerek, ülkeyi tehdit eden sıtma hastalığını engellemek için 400 bin dolarlık yardım gönderdi.

Sıtma Vietnam'ı en çok tehdit eden hastalıkların başında geliyor. 2006 yılının ilk çeyreğinde sıtmadan dolayı tedavi altına alınan 9 bin 500 vaka tespit edilmişti. Bu vakalardan 6'sı hayatını kaybetmişti. Gates tarafından 2000 yılında kurulan Bill Gates Vakfı, her yıl dünya üzerinde onlarca ülkeye milyon dolarlar tutarında sağlık yardımı yapmasıyla biliniyor.

-Her yıl 100'den fazla ülkeyi tehdit ediyor -

Tropikal ve astropikal birçok bölgede görülen sıtma, yaygın ve yaşamı tehdit eden bir hastalık. Günümüzde her yıl toplam 125 milyonun üzerinde uluslararası ziyaretçi kabul eden 100'ün üzerinde ülkede yaygınlık gösteriyor. Her yıl bir çok uluslararası yolcu, hastalığın görüldüğü ülkeleri ziyaret ederken sıtmaya yakalanıyor. Yine bu ziyaretçilerden 10 bini eve döndükten sonra hasta oluyor. Sıtmanın yaygın olduğu bölgeyi ziyaret eden bir yolcu iki üç ay sonra hasta olabiliyor. İnsan sıtmasına, tek hücreli plazmodyum parazitinin dört faklı türü yol açıyor. Tıp bunları şöyle tanımlıyor: Plasmodium falciparum, P.vivax, P. Ovale ve P. Malariae.

-Nasıl bulaşıyor-

Sıtma parazitleri, Anofel sivrisineklerinin çeşitli türleri ile bulaşıyor. Bu sinekler daha çok güneşin batışından doğuşuna kadar olan zaman diliminde insanları ısırıyor. Kuluçka dönemi ortalama 7 gün süren sıtma, akut ateşli bir hastalık. Sıtma hastalığının klinik özellikleri, ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlüğü, kusma, öksürme, ishal ve karın ağrısı olarak biliniyor. Sıtma organ yetmezliğine neden olan diğer semptomlar da oluşturabilir, bunu izleyen tablo ise koma ve ölüm.

-Sıtmanın yoğun görüldüğü yerler-

Amerika'nın ortası ve güneyi, Asya ve Akdeniz bölgesindeki vakaların yaygın olduğu ülkelerdeki kentsel bölgelerde (varoşlar dahil değildir) sıtma bulaşması görülmüyor. Ancak Afrika ve Hindistan'da kentsel bölgelerde de sıtma görülüyor. Bin 500 metrenin üzerinde hastalık riski genellikle daha düşük, ancak uygun iklim koşullarında 3 bin metreye kadar sıtma vakaları rastlanabiliyor. Enfeksiyon riski mevsime bağlı olarak da değişebiliyor. En yüksek risk yağmurlu mevsimlerde oluyor. Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'daki bir çok turistik yerde hiçbir sıtma riski görülmüyor.

-Sıtmaya karşı önlemler-

Kuluçka süresi ve başlıca semptomların farkında olunmalı, sinekler tarafından özellikle geceleri ısırılmaktan kaçınılmalı, gerektiği yerlerde, enfeksiyonu baskılamak için sıtma önleyici ilaçlar alınmalı (kemoprofilaksi), sıtma riskinin bulunduğu bir bölgeye gittikten bir hafta veya daha sonraki günlerde ateş görülürse, teşhis ve tedavi için acilen bir sağlık kurumuna başvurulmalı. Sinek ısırmalarına karşı kişisel koruma, sıtmaya karşı savunmanın ilk aşamasını oluşturuyor. Buna ilaveten yolcular gerekli yerlerde kemoprofilatik ilçalar almalı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious