Bilmediğiniz mantarları yemeyin!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

Artan yağışlarla birlikte ormanlarda doğal yollarla yetişen zehirli mantarlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Havaların yağışlı olması nedeniyle ormanlarda doğal yollarla yetişen mantarların arttığını ve bunların da çoğunluğunun zehirli olduğunu belirten uzmanlar, "Bu mantarları toplamayın, hatta el bile sürmeyin. Küçük bir yanlış zehirlenmeleri beraberinde getirir." şeklinde uyarıyor.

Ormanların içinde yetişen birçok tali ürün bulunduğunu belirten Eskişehir Orman Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, ancak bu ürünleri toplarken yağışla birlikte son zamanlarda artış gösteren mantarla karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti. Artık ormanlarda doğal yolla yetişen mantarların yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığını dile getiren Küçüköz,

"Vatandaşlarımız bu mantarlara karşı çok dikkatli olmalıdır. Çünkü, bu mantarların büyük bir zehirlidir. Bir mantarın zehirli veya zehirsiz olduğuna karar vermek için bir kural yoktur. Tek çare her mantarı tek tek tanımaktır." dedi. Kesinlikle bilinip tanınmadıkça mantarların toplanmaması gerektiğini anlatan Küçüköz, "Bu tür mantarları toplamayın, hatta el bile sürmeyin. Küçük bir yanlış felaketiniz olabilir" uyarısında bulundu.

Ancak, halk arasında gerçekle ilgisi olmayan ve insanı kolayca yanıltıp zehirli mantar yemesine neden olabilen bir takım yaygın fikirlerin olduğuna işaret eden Küçüköz, "Mantarlar hakkında, halk arasında yayılmış bu yanlış düşünce ve inanış nedeniyle ciddi sonuçlar doğuran zehirlenmeler her yıl tekrarlanmaktadır. Bu kötü sonuçların yaşanmaması için vatanadşlarımız aklı selim davranmalıdır" diye konuştu.

Küçüköz, insanların yanıltan ve bu nedenle zehirlenmelere yol açan yanlış inanışların birkaçını ise şöyle sıraladı: "Canlı odunda gelişen mantarlar zehirsiz, ölü odundakiler ise zehirlidir. Çayırlıktan yetişen mantar zehirsizdir. Pişirilirken gümüş kaşığı kararatmayan mantar zehirsizdir. İlkbaharda çıkan mantarlar yenilebilir. Tuzla ve sirkeli su ile yıkanırsa mantarın zehri gider. Bu tür inanış ve söylentiler tamamen yanlıştır."

Zehirli mantar türünün herhangi bir muameleyle hiçbir zaman yenilebilir hale getirelemeyeceğini anlatan Dr. Mustafa Halil Osmanlıhan, özellikle amatoksin içeren mantarların yapısının hiçbir işlem altında bozulmayacağını ve zehirleyici etkilerini yitirmeyeceğini vurguladı. Osmanlıhan, "İnsanlar için en tehlikeli ve bir mantar olan ve zehirlenmelerin neredeyse yüzde 95'inden sorumlu olan Amanita phalloides (ölüm meleği) mantarını tavşan severek ve bolca yer ama hiç bir zaman zehirlenmez. Örneğin vatandaşlarımız, 'Yüzeyi yapışkan olan mantarlar zehirlidir. Kırıldığı veya ezildiği zaman süt gibi sıvı akıtan mantar zehirlidir.' şeklinde aralarında değerlendirme yaparlar. Bunun için vatandaşlarımızın dilden dile dolaşan farklı söylentiler ile hareket etmemeli. Böyle bir genelle yapılamaz. Bu yanlış inanışlar insanlarımızın ölümüne neden olabilir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious