Bin 200 nüfuslu köyde 30 engelli va

  • Giriş : 01.02.2006 / 00:00:00

Ömer Bahçıvan bin 200 nüfuslu köydeki 30 zihinsel engelliden sadece biri.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayağına giyeceği bir çorabı dahi olmayan Bahçivan, soğuk kış günlerine rağmen çıplak ayakla dolaşıyor. Ömer Bahçıvan gibi aynı kaderi paylaşan 30 yaşındaki Aysel Kuş ile 25 yaşındaki kardeşi Alime'nin de durumu içler acısı. 2 zihinsel özürlü genç kızın anneleri 2004 yılında evde tüpün alev almasıyla çıkan yangında ölmüş.
Hayattaki babaları ise felçli. Engelli halleriyle hem kendilerini geçindiriyorlar hem babalarına bakıyorlar. Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı bin 200 nüfuslu Armutlu köyünde Bahçıvan ve Kuş kardeşler gibi tam 27 zihinsel özürlü vatandaş daha var.

Armutlu Köyü Muhtarı Kamil Ünal, 1995 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir ekibin köylerine gelerek inceleme yaptığını, fakat hastalığın sebebinin tespit edilemediğini belirtiyor. Köyün sularının sağlıksız olduğu iddialarını reddeden Ünal, "Sularımız zararlı olsaydı, köydeki herkes engelli olurdu." diyor.

Hastalığı sebebi olarak bir aileyi adres olarak gösteriyor. Muhtar Ünal, bu sülalenin kızlarının çocuklarının genellikle zihni engelli doğduğunu kaydediyor.

Karadayılar'a mensup Halil Yıldız da genellikle kendi ailelerinde bulunan kızların çocuklarının engelli olduğunu doğruluyor. Hastalığın ırsi olduğunu belirten Yıldız, tedavinin mümkün olmadığını ifade ediyor.

Köydeki zihni engellilerin perişan durumda olduğunu söyleyen Muhtar Kamil Ünal, yetkililerden yardım bekliyor. Eşme'de bir yurt tahsis edilmesi halinde, ailelerinin izniyle engelli hemşehrilerinin burada barındırılabileceğini belirten Ünal, yurt ilçe dışında olursa hastaların gönderilmeyeceğini vurguluyor.

Sözkonusu engellilerin kimseye zarar vermediğini dile getiren Muhtar Ünal, "Onlar zararsız, ancak sevdikleri kişilere biri bir şey yaparsa, koruma amacıyla zarar verebiliyorlar." diyor.

Zaman zaman Ömer Bahçıvan'ı zorla evine getirdiğini, ancak geceyarısı habersiz çıkıp gittiğini anlatan Ünal, "Genellikle köyde bulunan bir kulübede kalıyor. Yiyeceğini de köylülerden karşılıyor." şeklinde konuşuyor.

Muhtar Ünal, Ömer amca için kaymakamlıktan yardım istediğini, 150 YTL değerinde giyecek verildiğini anlatıyor. Konuşma yeteneğini zamanla kaybetmiş olan Bahçıvan, sorulara cevap veremiyor. Sadece yiyecek içecek ihtiyacı olduğu zaman kısa sözlerle istiyor. Alime ile Aysel Kuş kardeşler ise felçi babalarına da bakarak yaşam mücadelesi veriyor.

Komşuları Ömer Erol, Aysel Kuş'un sonradan hasta olduğunu ve tedavi edilebileceğini savunuyor. Aysel de sorulara cevap vermekte zorlanıyor. Çok konuştuğu zaman başının ağrıdığını söylüyor. Alime Kuş ise çocuk felcinden dolayı zihni engelli hale gelmiş. Onun tedavisinin mümkün olmadığı söyleniyor.

Köydeki bütün engelliler için çare aradığını kaydeden Muhtar Kamil Ünal, AK Parti Uşak Milletvekili Ahmet Çağlayan'a müracaat ettiğini ve cevap beklediğini belirtiyor.

Gerekirse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a kadar çıkacağını ifade eden Ünal, "Bu kişiler de bizim kardeşimiz. Onları açıkta bırakacak değiliz ama maalesef bazıları hor görüyor ve aşağılıyor. Bence milletçe seferber olup ülkemizde bulunan bütün zihni engellilere kucak açmalıyız." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious