Bin 300 yılın en sıcak kışı

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Bilim adamları, Avrupa'nın Alpler bölgesinin son bin 300 yılının en sıcak kışını yaşadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avusturya'nın Viyana'daki Meteoroloji ve Geo-dinamik Merkez Enstitüsü baş Klimatologu Reinhard Boehm, bir grup Avrupalı iklim uzmanı ile yaptığı çalışmada, Alpler bölgesinin son bin 300 yılın en sıcak kışı yaşandığını tespit ettiklerini ifade etti.

Reinhard Boehm, 19. yüzyılda başlayan endüstriyel kirliliğin iklimi etkilediğini söyledi. Filtre edilmemiş fabrika dumanlarının ve diğer atıkların güneş ışınlarını engellediği için havanın soğumasına sebebiyet verdiğini anlatan Boehm, son 20 yılda kullanmaya başlanan çeşitli fosil yakıtlarının metan ve karbondioksit gibi sera gazı üretmesinin de, havanın ısınmasına sebep olduğunu vurguladı. Boehm, iklimin giderek ısınacağını da sözlerine ekledi.

-Avusturya milyar dolarlar zarar ediyor-

Öte yandan, Avusturya'nın ciddi gelir kaynakların olan "kış turizmi" kar olmadığı için büyük ekonomik kayıplar yaşıyor. Kayak merkezleri henüz sezona başlayamazken, Avusturya'nın Hochfilzen köyünde yapılan ve tarihi geçen yıldan belirlenen "Dünya Cross-country Kayak ve Atış Yarışması"nı gerçekleştirmek için organizatörler, beş gün boyunca kamyonlarla Avusturya'nın en yüksek zirvesi Grossglockner'den köye kar taşıdı. İşletmeciler havaların sıcak olmasının yapay karın üretimine engel olduğuna da işaret etti.

Sıcak havaların ayıların da psikolojisini bozduğu bildirildi. İnleri sıcak olduğu için kış uykusuna yatamayan ayıların davranış bozukluğu yaşadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious