Bin 500 asker Irak ordusuna katıldı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın değişik illerinde gelen ve Kerkük'te askeri eğitim verilen bin 500 asker düzenlenen yemin töreninden sonra törenle mezun edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yoğun eğitime tabi tutulan askerlerin özellikle insan hakları ve savaş konularında eğitildiği kaydedildi. Kerkük Keyvan Askeri Tugayında düzenlenen törende mezun olan askerler hünerlerini göstererek komutanlarından tam puan aldı.

Törende bir konuşma yapan Kerkük'ün güvenliğinden sorumlu General Enver Hemed Emin, amaçlarının Irak ordusuna eğitimli asker yetiştirmek olduğuna ifade etti. General Hemed, "Bugün ilk eğitim gören grup mezun oldu. Bu askerlerin içinde, Şii, Türkmen, Kürt ve Sünniler var. Biz burada 30 bin kişi eğiteceğiz ve bunun ilk grubu olan bin 500 kişi bugün mezun oldu. Burada amacımız yeni ve eğitimli asker yetiştirmektir" dedi.

Daha sonra söz alan Binbaşı Muhammet İskender, askerleri yoğun bir eğitimden geçirdiklerini ve Irak ordusunda görev yapmaya hazır olduklarını söyledi. Binbaşı İskender, "Başbakan Nuri El Maliki'nin talimatı çerçevesinde Kerkük'te bin 500 tane askere toplam 5 hafta boyunca bütün silah ve teçhizat konusunda eğitim verdik. Bugün bu askerlerimizin eğitimleri sona erdi ve dağıtımları yapılacak. Gururluyuz" diye konuştu.

Mezun olan Birlik Sorumlusu Binbaşı Yaşar Muhammet ise, "Irak askeri ilk kez böylesi bir eğitimden geçerek mezun oldu. Buraya değişik birçok ilden aday katıldı. Eğitimlerimiz 5 hafta sürdü. Ayrıca burada insan hakları ve savaş konusunda eğitildiler. Onlara, karşılıklı çatışma eğitimi ile sıcak temas sağlama yöntemlerini anlattık." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious