Bin futbol sahası kül oldu

Bin futbol sahası kül oldu.14376
  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İzmir Selçuk'ta Meryemana Evi'ni sıyırdıktan sonra Kuşadası'na yönelen yangın zar zor kontrol altına alınabildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırık camlar, yıldırım, kuru otlar... Havaların ısınmasıyla birlikte son üç günde Türkiye genelinde çıkan 90 orman yangınında 500 hektar ormanlık alan yandı. Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekât Merkezi, 90 yangından 89'unun kontrol altına alındığını açıklarken 1000 Futbol sahası büyüklüğündeki alan kül oldu.

KIRIK CAMLAR MI YAKTI?:

Selçuk ilçesinde önceki gün başlayıp Hıristiyanlığın kutsal merkezi Bülbül Dağı'ndaki Meryemana Evi'ni sıyırdıktan sonra Kuşadası'na yönelen orman yangını, rüzgârın hızının kesilmesinin ardından dün saat 13.00 sıralarında kontrol altına alındı. Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in çiftliğinin de bulunduğu Kirazlı'ya ulaşmadan söndürülen yangında, büyük bölümü 25 yıl önce dikilen çam ağaçlarından oluşan yaklaşık 300 hektar ormanla incir ve zeytin ağaçlarının bulunduğu 100 hektar tarım arazisi kül oldu. Yangının nedeni belirlenemezken, Yedi Uyuyanlar Mağarası'nın yakınlarındaki bir şeftali bahçesinde kuru otların üzerine atılan kırık camlardan çıkmış olabileceği ileri sürüldü.
12 yıldır Türkiye'de yaşayan rahibe Antonia Velasco'ya göreyse bir mucize yaşandı: "Canımızı zor kurtardık. Alevlerin kontrol altına alınmasının ardından geldiğimiz Meryemana Evi'nde geldiğimizde ilahi bir mucizeyle karşılaştık. 1-1.5 metre yanına kadar gelip her şeyi yakan alevler, eve ve çevresine en ufak bir zarar vermemişti." Bölge üzerinde uçakla incelemede bulunan Çevre Bakanı Osman Pepe de "Yanan yerler en kısa sürede ağaçlandırılacak" dedi.

KAYALAR GEÇİT VERMİYOR:

Antalya'nın turistik beldesi Kaş'ta cumartesi günü yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangın, şiddetli rüzgâr ve arazinin sarp olması nedeniyle kontrol altına alınamadı. 250 hektarlık alan yanarken, yangın söndürme helikopterleri üç günde 500 sorti yaptı. Bir sortide 3 ton su atan helikopterler, Kemer yakınlarındaki yapay havuzda suyun bitmesi üzerine Gömbe Barajı'na yönlendirildi.

TURİSTLER ZOR KAÇTI:

Antalya'nın Manavgat ilçesinde dün sabah çıkan orman yangını nedeniyle üç köy boşaltıldı. Motorlarla safariye çıkan ve yangının ortasında kalan 10-12 kişilik turist grubu da jandarma tarafından uzaklaştırıldı. Manavgat'ın Taşağıl beldesinde trafo patlaması sonucu çıkan yangında yarım dönüm orman tahrip oldu. Antalya'nın Serik ilçesinde de 12 saatlik çalışmayla kontrol altına alınabilen yangında 10 hektar kızılçam alanı yandı.

10 YER BİRDEN TUTUŞTU:

Aydın'ın Didim ilçesinin Mersindere mevkiindeki tarım arazilerinde önceki gün yaklaşık 10 yerde aynı anda başlayan yangın, kısa sürede makilik alana sıçradı. Alevler tatil siteleri ve turistik tesislere kadar yaklaştı. İlçede saat 17.00 sıralarında gökyüzü tamamen kızıla büründü, güneş kayboldu. Dün sabah kontrol altına alınabilen yangında 350 hektar alan zarar gördü. (dha, aa, Radikal)

Yangın nedeni 'insan'

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekât Merkezi (YHM) verilerine göre yangınlarda son yıllarda dikkat çeken bir artış yaşanıyor. Son 10 yılda çıkan yangınlarda 9 bin 40 hektar orman alanı yanarken, sadece bu yıl çıkan 477 yangında 2 bin 533 hektar orman kül oldu. Orman yangınlarının nedeni yüzde 90-95 'insan' olarak gösteriliyor.
YHM verilerine göre 2006'da çıkarılan yangınlardan 35'i kundaklama, 5'i alan açma, 44 anız, 8 çöplük, 2 avcılık, 66 çoban ateşi, 138 sigara, 48 piknik ateşi, 35 kundaklama, 5 alan açma, 3 lokomotif, 53 elektrik hatları, 526 diğer, 262 meçhul, 220 yıldırım kaynaklı ve 107'si diğer nedenlerden kaynaklandı.


Müdahale yeterli mi?

Türkiye yangınla havadan mücadelede 'kiralama' yöntemini tercih ediyor. 78 milyon hektar toprağının 21 milyon 188 bin 746 hektarı orman alanı olan Türkiye'de Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) elinde şu anda 18'i kiralık 24 helikopter, beşi Türk Hava Kuvvetleri'ne ait C130 tipi, beşi de Türk Hava Kurumu'na ait uçak olmak üzere 10 uçak bulunuyor. Türkiye uçak sayısında yangın sayısında benzerlik gösterdiği Akdeniz ülkelerinin oldukça altında kalıyor. Bu konuda en organize ülke olan Fransa'da ortalama 35-40 helikopter, 35-40 uçak; Akdeniz ülkelerinde ortalama 25 helikopter, 20 uçak bulunuyor. Orman yangınlarıyla karadan mücadelede 645 arazöz, 144 su tankı, 38 kepçe, 126 greyder, 366 arazi aracı, 417 motosikletten yararlanıyor.
Ormanlar 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında 779 gözetleme kulesinden izleniyor. OGM'nin 719 haberleşme merkezi, 752 ilk müdahale ekibi, 10 bin 617 elemanı bulunuyor.


Bir de çöplük yangını

Hafta sonu Türkiye'nin en gözde turistik bölgelerinde ormanlardan yükselen alevlere, çöplüklerden yükselen dumanlar da karıştı. Bodrum'un Turgutreis beldesi Dereköy Mevkii'nde belediye çöplüğünde önceki gün saat 18.00 sıralarında çıkan yangın, şiddetli rüzgârın ve yaz dolayısıyla kurumuş otların etkisiyle tarım arazilerine ve makilik alana sıçradı. Yangın, Gümüşlük ve Turgutreis beldelerindeki tatil sitelerine yönelince tatilciler arasında büyük panik yaşandı. Yangında 12 hektarlık tarım arazisi ve makilik alan zarar gördü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious