Bin Ladin'i kınadı, Hizbullah'ı övdü

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Hatemi, Bin Ladin'i kınadı, Hizbullah'ı övdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'yi vuran 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde ölen 3 bin kişiyi anma törenleri öncesinde konuşan İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi El Kaide'yi kınadı, Hizbullah direnişini övdü. Hatemi, 11 Eylül saldırılarının düzenleyen El Kaide'nin elebaşısı Usame Bin Ladin ile ilgili bir soruya karşılık, bu saldırıları kınayan ilk liderlerden biri olduğunu ifade etti. Bin Ladin'i iki konuda kınayan Hatemi bunların El Kaide liderinin işlediği suçlar ve bu suçları İslam adına işlemesi olduğunu söyledi.

Harvard Üniversitesi'nde dün bir konuşma yapan ve öğrencilerin sorularını yanıtlayan Hatemi, demokrasiyi övdüğü konuşmasında Amerikalı siyasetçilerin 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana "dünya hakimiyeti" ile büyülendiklerini söyledi. Konuşmasında İran'ın Hizbullah örgütüne maddi destek sağladığı iddiasını da reddeden Hatemi, örgütün var olma hakkını savundu. ABD'nin terörist örgüt olarak saydığı Hizbullah'ın Arap direnişinin sembolü olarak niteleyen eski Cumhurbaşkanı "Bir ülkenin toprak bütünlüğünü koruyanlarla sadece öldürmek için öldürenler arasında fark vardır" dedi.

Bu arada Hatemi üniversitede bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Yaklaşık 200 kişilik bir grup "İran terörü destekliyor" yazılı pankartlar taşıdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious