Bin Ladin'in Ankara lafı, As-Sahab'ın çeviri hatası

Bin Ladin'in Ankara lafı, As-Sahab'ın çeviri hatası .5407
  • Giriş : 13.09.2007 / 11:35:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:46:18

Ladin’in videosunda “Ankara” sözü, Ankara’daki bomba olayını kast edip etmediği ihtimalini düşündürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak El Cezire yetkilileri, Ladin'in Ankara değil, tarihte Angara olarak da bilinen Ammurriyeh şehrini kast ettiğini belirtti.
Uzmanlara göre Bin Ladin, "Ankara" lafının geçtiği konuşmasında bugünün politikalarından bahsetmiyor, mitolojik bir hikaye anlatıyor.
11 Eylül'ün 6. yıldönümünde Usame Bin Ladin'in El Kaide'nin medya organı As-Sahab aracılığıyla Arapça yayınladığı videonun İngilizce altyazısında “Yahudiler ve Hıristiyanlar, Müslümanları katletti. Bir Müslüman komutan da Ankara'ya girip iki kuleyi yıktı” deniyordu. Ankara'da Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden birine meydan verecek kadar patlayıcı yüklü bir minibüs bulunmasıyla aynı güne denk gelen bu video, “El Kaide'nin hedefinde Ankara mı var?” sorusunu gündeme getirdi ve panik yarattı. NTVMSNBC, videodaki mesajın ne olduğunu uzmanlara sordu. El Cezire Televizyonu Ankara Temsilcisi Youssef Al Sharif, videonun Arapçasını dinledi ve Bin Ladin'in telaffuz ettiği kelimenin “Ankara” değil, tarihte “Angara” olarak da geçen Suriye'nin kuzeybatısındaki “Ammurriyeh” şehri olduğunu söyledi. Sharif, As-Sahab'ın videonun İngilizce çevirisinde ve altyazısında hata yapmıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Köni de, El Kaide'nin bu dönemde Ankara'ya saldırı düzenleme planında olmasını “mantıksız” olacağını söyledi.
Haberin devamı

HİKAYEDEKİ ŞEHİR ANKARA DEĞİL, “AMMURRİYEH”
Bin Ladin'in anlattığı hikaye, Arap dünyasında çok iyi bilinen tarihi bir hikayedir. Hikaye Haçlı seferlerine dayanır. Haçlı seferleri başladığında Hıristiyanlar Suriye'nin kuzeybatısındaki Ammurriyyeh şehrine kadar gelir. Burada yaşayan bir Müslüman kadın, o zamanlar Irak'ta halife olan Mutasım'dan yardım ister. Mutasım da koca bir orduyu alarak yardıma gider. Gittiği şehrin adı Ammuriyyeh'dir, Ankara ile uzaktan yakından alakası yoktur. Videonun Arapçasını dinlediğinizde Bin Ladin'in ağzından çıkan laf da Ammurriyyehdir, Ankara değildir.

AS-SAHAB'IN ÇEVİRİ HATASI
Nasıl işlediklerini çok iyi bilmiyorum ama videonun Arapçasını İngilizce'ye çevirip altyazı olarak koyan da El Kaide'nin medya kolu olan As-Sahab'dır. Ve Ammuriyyeh'in Ankara olarak yazılmış olması, As-Sahab'da çeviriyi yapıp altyazıya koyanların hatasından başka bir şey değildir. Bin Ladin'in ağzından çıkan Ammuriyyeh'in tarihteki adını “Angola” “Angora” ya da “Angara” olarak yazmış, bu da Es-Sahab'ın çeviri hatasıdır, çünkü Bin Ladin'in telaffuz ettiği kelime farklı.

MESAJIN TÜRKİYE'YLE İLGİSİ YOK
Bunun simgesel anlamına bakacak olursanız Bin Ladin, Müslüman dünyasındaki gençleri, yaşlıları, herkesi cihada çağırıyor. “Mutasım gibi davranmalı, onu örnek almalıyız, 'bana ne' dememeliyiz, 'bizi ilgilendirmez' dememeliyiz” diyor. Geçmiş günlerimizdeki gibi dayanışma içinde olmalı ve duyarlı olmalıyız diyor. Özetle videodaki Ankara sözü Al Sahab'ın çeviri hatasıdır, kullanılan kelime “Ammurriyyeh” şehridir ve ne Ankara'yla, ne de Türkiye'nin bugünkü politikalarıyla uzaktan yakından ilgisi vardır.
Prof. Dr. Hasan Köni (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi):

TÜRK İSTİHBARATI LADİN'DEN HABERDAR
Bin Ladin'in videosunda tarihi bir hikayeyi anlattı. Bazı gazeteler Ankara'da bulunan bombalarla Bin Ladin'in konuşmasındaki “Ankara” lafı arasında bağlantı kurulmaya çalıştı. El Kaide artık Türkiye'yi neden bombalasın? 1982 - 1983 yıllarında Afganistan'da Sovyet Rusya'ya karşı operasyonlar başlatıldığında, Usame bin Ladin Türkiye'ye gelip adam götürmüştü.

Pakistan ve Suudi Arabistan ile birlikte çalışıyordu, Türkiye'nin de haberi vardı. 1986'da Türk vatandaşı olan Çeçenleri de mücahit olarak yetiştirmek üzere götürmüştü. Bu yüzden de Türk istihbaratı bin Ladin'i ya kod ismiyle ya da dolaylı olarak biliyordur.

ARAPLAR'IN TÜRKİYE İMAJINDAN ÇIKARI VAR
Arap dünyası son seçimlerden sonra İslam ve demokrasiyi uyuşturabildiği için Türkiye'yle iftihar ediyor. Arap dünyası İslam'ı kendisine mal ediyor ve Batıya Türkiye örneği üzerinde şöyle bir mesaj veriyor: “İşgaller olmasa, biz de demokrasiyle uyum içinde yaşayabiliriz. Bu yüzden El Kaide Ankara'yı bombalamaz.” Bunu böyle görmek isteyenler ancak Türkiye'yi Arap dünyasına karşı kendi safına çekmeyi düşünenler olabilir.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious