“Bin Ladin'in varlığından şüpheliyim”

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Norveç'teki Müslümanların lideri Zülkareyn Sakandar Madni, 11 Eylül saldıralarından sonra birçok müslümana şüphe ile bakıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Madni, 11 Eylül saldırılarının 5. yıldönümünde Aftenposten gazetesiyle yaptığı röportajda, birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Madni, Müslümanların büyük bir çoğunluğunun terörizme karşı olmasına rağmen, Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılık ortadan kalkmadıkça ve batılı ülkelerin başrolde oynadığı savaşlarda Müslümanların öldürülmeleri bitmedikçe, terör saldırılarının sona ermesinin zor olduğunu savundu.

El-Kaide terör örgütü ve Usame Bin Ladin hakkındaki fikirlerinin sorulması üzerine Madni, "Sanırım, Usame Bin Ladin, kurgulanmış ve gerçekte olmayan sanal bir terör örgütü lideri." dedi. Madni, 11 Eylül saldırısının, Müslümanlar için planlanmış bir komplo teorisi olabileceğini iddia etti.

Madni, İslam dininin hiçbir sivili yaralaya veya öldürmeye kesinlikle izin vermediğini tekrar ederek İslam dininin insanlara sevgi ve barışı öğreten bir din olduğunu vurguladı.

Madni ayrıca, bütün insanların birbirine karşı saygılı olması gerektiğini belirtti. Madni, "Eğer herkes birbirinin haklarına saygı duyarsa dünyada hiçbir problem kalmaz. Fakat, görünen o ki, herkes sahip olduğu gücü diğerlerine kanıtlamak istiyor" şeklinde açıklamada bulundu.

Mandi, "Biz bütün insanlığın barış içinde yaşamasını istiyoruz. İslam dininin en temel öğretilerinden ve en önemli amaçlarından birisi budur." dedi.

Bir Müslüman ve imam olarak terörizmi önlemek için ne yaptığı sorusuna Madni, takpçilerine ve sözünü dinleyenlere, "İnsana saygı İslam dininin bir emridir; iyi bir Müslülman, iyi bir insandır. Ve başkalarına saldırma veya öldürme dinimizde kesinlikle yasaklanmıştır" tavsiyelerinde bulunduğunu söyledi.

Madni son olarak, "Teröristlerin dini yoktur. Terörist gruplarda yer almakla İslamiyet savunulmaz. İslam bu şekilde hareketlere izin vermez." diyerek konuşmasını tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious