Bin Ladin'i öldürürdüm

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Oliver Stone, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i kendi elleriyle öldürmek istediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Stone, filminin ABD dışındaki ilk gösteriminin yapıldığı Venedik film festivalinde Portekiz’in Expresso dergisine verdiği demeçte, "Ben barışçı biri değilim. Elimden gelseydi, Bin Ladin ve grubunu bizzat ellerimle öldürürdüm" dedi.

Stone demecinde, "Bir hoşgörü ruhu oluşturmalı, ancak körü körüne öldürene değil" diye konuştu.

Ünlü yönetmen Oliver Stone daha önceki açıklamasında, 11 Eylül 2001’de New York’ta düzenlenen terör saldırılarını konu alan son filmi için ABD’nin hazır olup olmadığını bilmediğini, ancak filmin siyasi bakış açısından çok insani tarafa vurgu yaptığını söylemişti.

İkiz Kuleler’e saldırıların beşinci yıldönümünde vizyona çıkması beklenen "World Trade Center" adlı filmde, bir gökdelenin enkazında sıkışıp kalan iki

polis memuruyla onları kurtaranlar ve ailelerinin dramatik günleri anlatılıyor.

Oliver Stone, Bangkok’taki uluslararası film festivalinde basına yaptığı açıklamada da, "Acaba ABD 11 Eylül için hazır mı? Acaba Amerika eşcinsellik için hazır mı? Bilmiyorum" diye konuşarak, Tayvanlı meslektaşı Ang Lee tarafından çekilen ve Oscar ödüllerine 8 dalda aday gösterilen gay western filmi "Brokeback Dağı"na gönderme yapmıştı.

"World Trade Center" adlı filminin bir kurtarma ve kurtarma operasyonuyla bağlantılı ailelerin hikayesini anlattığını belirten Stone, filmin ayrıca binada olup bitenler konusunda gerçekçi bir teknik anlatımı amaçladığını kaydetmişti.Bush yönetimi karşıtı tavrıyla tanınan Stone, şu anki Amerikan yönetimini de bir karabasan olarak nitelemişti.

Oliver Stone’un son filminde başrolde Nicolas Cage bulunuyor. Filmde ayrıca, Türkiye’de bir süre çalışan Brezilya asıllı manken Noella

Nance küçük bir rolde oynuyor.

GERE KARACİÇ’İ ARAYACAK

Öte yandan Amerikalı ünlü aktör Richard Gere, Bosnalı Sırpların savaş suçu işlemekten aranan siyasi lideri Radovan Karaciç’i bulmaya çalışan bir gazeteci rolünü canlandıracağı filmin çekimleri için yakında Bosna’ya gidecek.

Richard Shepard tarafından yönetilecek "Flak Jacket" (Çelik yelek) adlı filmde, Gere, yerel halkın kendisini CIA ajanı olarak gördüğü, zorluklar yaşayan ve Karaciç’i aramakta olan gazeteci rolünü oynayacak.

Amerikan dergisi Esquire için 1992-1995 yıllarındaki Bosna savaşını izleyen Amerikalı gazeteci Scott Anderson’ın bir makalesi temelinde çekilecek filmin yapımcı firması Scout Film, 11 yıldır kanundan kaçan Karaciç’i kimin oynayacağını açıklamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious