Binali Yıldırım: Demiryolları ayağa kalkıyor

Binali Yıldırım: Demiryolları ayağa kalkıyor.11833
  • Giriş : 13.03.2009 / 14:45:00

Yıldırım, ''Atatürk döneminde her yıla düşen demiryolu yapım miktarı 109 kilometre iken, 1950-2003 yılları arasında bu miktar 11 kilometreye kadar gerilemişti" dedi bugünkü rakamı açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Yıldırım, "Demiryolu seferberliği ile bugün yıllık ortalama demiryolu yapım miktarı 111 kilometreye ulaştığı'' bilgisini verdi.

Eskişehir Garı'nda düzenlenen, Ankara-Eskişehir Hızlı Tren Projesi'nin İşletmeye Açılması ve Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi'nin Temelinin Atılması Ortak Töreni'nde konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile tanışan Türkiye ve Eskişehir'in bir ilki yaşadığını söyledi.

Yıldırım, Ankara-Eskişehir Hızlı Tren yolunun 2003'te göreve geldiği zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimat doğrultusunda gerçekleştirilen, Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olduğunu ifade ederek,, demiryollarının ihmali haketmediğini, demiryollarını ayağa kaldırmak için önemli projeleri, çalışmaları başlattıklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan'a demiryollarına verdiği destekten dolayı teşekkür eden Yıldırım, projenin devamı olan Eskişehir-İstanbul etabının uzun ve büyük bir hukuki sürecin sona ermesinden sonra ''nihayet'' başladığını kaydetti..

Yıldırım, ''Artık en önemli önceliğimiz ve hedefimiz Eskişehir-İstanbul etabını bir an önce bitirmek ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni'ni işletmeye açmaktır'' dedi.

Konya-Ankara Hızlı Tren Projesinin de alt yapısının tamamlandığını ve üst yapı çalışmalarına başlandığını hatırlatan Yıldırım, hedeflerinin 2011 yılı başında Konya'yı Eskişehir ve Ankara ile birleştirmek olduğunu belirtti.

Yıldırım, şöyle konuştu:

''Demiryollarımız çok uzun yıllar ihmaller görmüş. Cumhuriyet'in ilanından itibaren Büyük Atatürk'ün başlattığı demiryolu seferberliği ve demiryollarının ayağa kaldırılması projesi 10 yılda meyvelerini verdi ve 10. Yıl Marşı'na konu oldu. Ancak 1946'dan sonra maalesef demiryollarımızda bir ihmalin, unutulmuşluğun başladığını görüyoruz. Bu unutulmuşluk 2003'e kadar devam etti. Atatürk döneminde her yıla düşen demiryolu yapım miktarı 109 kilometre iken, 1950-2003 yılları arasında bu miktar 11 kilometreye kadar gerilemişti. Demiryolu seferberliği ile bugün yıllık ortalama demiryolu yapıp miktarı 111 kilometreye ulaştı.''

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattının temelinin atıldığını, rayların yerli imal edilmesi için kapanma aşamasına gelen KARDEMİR'i görevlendirdiklerini hatırlatan Yıldırım, KARDEMİR'in artık ray ihraç eder hale geldiğini dile getirdi.

Yeni demiryolu hatlarıyla tarihi İpek Yolu'nun hareketlendirildiğini, mevcut hatlarında elden geçirildiğini ifade eden Yıldırım, Hızlı Tren Hattının 3 kilometrelik bölümünün de Eskişehir merkezinde yer altına alınacağını bildirdi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

''Bu mutluluk hepimizin mutluluğu, bu projenin gerçekleştirilmesi gece gündüz demeden çalışan demiryolcu arkadaşlarımıza, personele ve yüklenici firmaya teşekkür ederim. Bu projede planladığımız teslim süresinde geç kaldık, bunu biliyoruz. Bu bizim özrümüz, ancak Yüksek Hızlı Tren Türkiye için bir ilk. Her ilkin bilinmezleri oluyor. Burada gereken tecrübeyi kazandık. İnşallah bundan sonra devam eden diğer projelerde aynı gecikmeyi yaşamayacağız. 2023 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti Demiryollarını tekrar ayağa kaldıracağız ve Büyük Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uyarlık seviyesine Türkiye'yi taşıyacak projeleri liderliğinizde bir bir gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay da bugünün demiryolları için çok önemli bir tarih olduğunu belirterek, ''Demiryolu çalışanları olarak yapılanı, yapılmayanı yakınen biliniz. Bugün Yüksek Hızlı Tren söylenmesi gerekeni söyledi. Biz demiryolcuların bu treni gördükten sonra yürüyüşü değişti'' dedi.

Yüksek Hızlı Treni Projesinin yüklenici firması Alarko'nun sahibi İshak Alaton ise Başbakan Erdoğan'ın, temel atma töreninde kendisine projenin önemini hatırlatarak, ''Avrupa'dakilerin benzeri bir hızlı tren istiyorum. AB yolundaki Türkiye'ye yakışır bir hızlı tren projesi istiyorum'' dediğini aktardı..

Alaton, Eskişehir'de gördüğü ''durmak yok, hizmete devam'' yazılı pankartlarını çok beğendiğini belirterek, Alarko çalışanlarına ''durmak yok, hizmete devam'' diye seslendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*