Binali Yıldırım duygulandı

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'nin (TÖSHİD) gazetelere verdiği, "Sayenizde herkes uçuyor, Sayın Bakanım... Teşekkürü bir borç biliriz" ilanı eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı duygulandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dernek, Başkan Şahabettin Bolukçu'yu arayarak teşekkür eden Yıldırım'a plaket de verecek. Dernek Başkanı ve Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, eski Bakan Yıldırım'ın verdiği destek sayesinde Türk sivil havacılığının önünün açıldığını belirterek, yapılan hizmetlerden duydukları memnuniyeti gazetelere verdikleri ilanla ortaya koyduklarını söyledi. Yıldırım'ın kendisini arayarak teşekkür ettiğini anlatan Bolukçu, "Bakanımız yapılanlar karşısında çok duygulandığını söyledi. Sektör adına kendisine bir kez daha teşekkür ettim. Şimdi de, başarılı çalışmaları nedeniyle kendisine bir plaket takdim etmeyi kararlaştırdık." dedi. Bakanlık görevini devralan İsmet Yılmaz'dan kısa sürede büyük projeler beklemenin doğru olmayacağını dile getiren dernek başkanı, Yılmaz'ın mevcut projelerin takibini yaparak hayata geçirmesinin yeterli olacağını söyledi. Bolukçu ayrıca, seçim sonrası kurulacak hükümetteki ulaştırma bakanının da Yıldırım gibi sektöre destek ve yön veren biri olmasını istediklerini vurguladı.

TÖSHİD, gazetelere verdiği ilanda, 2002'de 33,5 milyon kişinin uçağa bindiğini ve bu rakamın 8,5 milyonunun yurtdışı yolcusu olduğunu belirterek, özel havayolu şirketlerinin iç hatlarda tarifeli seferlere başlamasıyla hedeflerin kat kat aşıldığına dikkat çekti. Bugün 20 havacılık şirketi, Türkiye'nin bir ucundan öteki ucuna gece gündüz 24 saat insan taşıyor. Her gün on binlerce kişi, hayatında ilk kez uçağa biniyor. Son 3 yılda en az 6 milyondan fazla kişi uçak yolculuğuyla tanıştı. 2006'da iç hatlarda uçanlar neredeyse yurtdışı yolcularını yakalarken, iç hatlarda 28,8 milyon, dış hatlarda 32,9 milyon olmak üzere toplam 61,7 milyon kişi uçakla seyahat etti. Yolcu sayısının bu yıl 75, 2008'de de 100 milyonu geçmesi bekleniyor. İlanda, eskiden Türkiye'de uçakla seyahat etmenin bir imtiyaz gibi görüldüğü; ancak şimdi uçmanın herkesin hakkı olarak insanlara sunulduğu vurgulandı. 2002'den beri yapılan atılımların Türk havacılığını çok daha modern ve ileri bir seviyeye getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, atılımlar sayesinde yurt çapında ekonomik ve ticari gelişimin hızlandığına dikkat çekildi. Açıklamada, "On binlerce kişiye yeni iş imkanları sağlandı. Oluşturulan bu istihdam ve yatırım sayesinde Türkiye'nin gurur duyacağı büyük markalar oluştu." denildi. İlanda ayrıca, eski bakan Yıldırım'ın, "Türkiye'de uçağa binmemiş yurttaşımız, uçulmadık hava limanı kalmayacak." vizyonuna dikkat çekilerek, "Yıldırım, Türkiye'de yaşanan bu devrimin öncüsüydü. Sayın Bakanım, Türkiye sizin sayenizde uçuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious