Binali Yıldırım: 'PTT'yi ayağa kaldırdık'

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3 yıl önce başlattıkları PTT Bank projesi sayesinde, gözden düşen PTT'yi ayağa kaldırdıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PTT Bank'ta yapılan aylık işlem sayısının 18 milyona çıktığını belirten Bakan Yıldırım, PTT'nin karında da 20 kat artış meydana geldiğini söyledi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'de AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra PTT Bank'ın Bornova ve Çamdibi şubelerinin açılışını yaptı. Bornova'daki açılışta bir konuşma yapan Bakan Yıldırım, İzmir'de 142 tane PTT işyeri olduğunu ifade etti. Bunun 10 tanesinin PTT Bank projesiyle yenilendiğine işaret eden Bakan Yıldırım, yıl sonuna kadar bu rakamın 40'a çıkacağını kaydetti. Binali Yıldırım, şöyle dedi:

"PTT 166 yıllık tarihi var. 166 yılda PTT insanımızın mutlu ve acı günlerinde hep yanında olmuştur. Acılarını haber verirken azaltmış, paylamışmış. Mutluluklarını haber verirken paylaşmış çoğaltmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda PTT'yi başrolde görüyoruz. Yıllar geçmiş bilgi çağına geçiş başlamıştır. PTT yavaş yavaş kan kaybetmeye başlamış çünkü alışkanlıklarımızı kaybetmeye başlamışız. Mektup yazma alışkanlığımız kalmadı. Cep telefonu ve bilgisayar çıktı. PTT adeta öksüz kalmaya mahkum edildi. İşte PTT'nin bu gidişine ve kan kaybetmesine 2004'te PTT Bank projesini başlatarak bir son verdik. Bugün artık PTT yenilenen yüzüyle, yenilenen hizmet anlayışıyla halkımıza daha fazla hizmet veriyor. Bunun kanıtı nedir? Size bunun kanıtını çok açık olarak vermek istiyorum. Bakın bu PTT Bank'ta 1 ayda Türkiye çapında yapılan işlem sayısı 2 milyondu. Yani vatandaşımız Türkiye genelinde 4 bin işyerine gidiyor 2 milyon işlem yapılıyordu. Şimdi ne kadar? Şimdi ise yapılan işlem sayısı 18 milyon bir ayda. İşte halka hizmet bu. 2 milyondan 18 milyona çıktı. 9 kat artmış. Demek ki insanlarımız memnun. Memnun olmasa bu artış olmaz. Peki başka ne olmuş? 10 trilyon kar eden PTT 210 trilyon kara ulaşmış. 20 kat artış olmuş. Hem hizmet etmiş hem de durumunu düzeltmiş."

PTT'nin, karını artırırken eleman sayısını azalttığını belirten Yıldırım, "Çalışan sayısı 35 binden 30 binin altına düşmüş, İzmir'de de bin 600 civarında çalışanımız var 142 işyerinde. Tabii ki personel sıkıntısı yaşıyoruz. Bunu biliyoruz. Bugünlerde yeni alacağımız personelden İzmir'e de gereken kadar göndereceğiz. Böylece bir rahatlama sağlamış olacağız" dedi.

İzmir'de PTT Bank'ta 7 kalem olan hizmetin 89 kaleme çıktığını, 700 olan otomasyonsayısının da 3 bin 50'ye yükseldiğini anlatan Bakan Yıldırım, "Gördüğünüz gibi PTT artık her yerde her zaman vatandaşa daha yakın daha iyi hizmet varme gayreti içinde" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Bornova PTT Bank Şubesi'nin kurdelası kesildi. Bakan Yıldırım, daha sonra Çamdibi'ne giderek buradaki PTT Bank şubesinin açılışını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious