Binali Yıldırım: Seçimde iyi bir sonuç alacağız

  • Giriş : 09.06.2007 / 13:05:00

Yıldırım, genel seçimlerde, 3 Kasım 2002 seçimlerinden daha iyi bir sonuç alacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırmsa eski Bakanı, AKP Erzincan Milletvekili adayı Binali Yıldırım, 22 Temmuz’da yapılacak genel seçimlerde, 3 Kasım 2002 seçimlerinden daha iyi bir sonuç alacaklarını söyledi.

Erzincan’da seçim çalışmalarını başlatan ve geceleri doğduğu yer olan Refahiye ilçesine bağlı Kayı Köyü’ne giden Yıldırım'a eşi Semiha Yıldırım da destek veriyor. Yıldırım, milletvekili adaylarının belirlenmesinde, 4.5 yıllık parlamento sürecindeki çalışmaların, performanslarının ve bölge halkı tarafından algılanmalarının kriter olduğunu bildirdi. Ulaştırma Bakanlığı’nda 4.5 yıl görev yaparak en uzun süre bakanlık yapan ünvanını elde eden Yıldırım, bakanlığı döneminde ilkleri başlattığını, Boğaz’da yapılan Marmaray tüp geçit projesinden büyük heyecan duyduğunu, ve 10’uncu yıl Marşı’nda olduğu gibi, yurdu demirağlarla örmek hedefinde olduğunu açıkladı.

Memleketi Erzincan’dan AKP Milletvekilliği için yeniden aday olan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, seçim kampanyasını yürütürken doğup büyüdüğü Refahiye ilçesinin Kayı Köyü’nü merkez yaptı. Erzincan’ın Sivas sınırına yakın köylerinden biri olan Kayı’da köylüleriyle yakından ilgilenen Yıldırım, doğup büyüdüğü topraklara vefa borcu olduğu için Erzincan’dan aday olduğunu belirtti. Esentepe’den Erzincan ovasını, kent merkezini seyrederken DHA’nın sorularını da yanıtlayan Binali Yıldırım, “Ben Erzincanlıyım. Bu topraklarda acı, tatlı günlerim var. Erzincanlılara hizmet etmekten de büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Erzincanlılar bize desteğini verecektir, ona inancım tamdır” diye konuştu.

‘KÜSKÜNLER OLUŞTU’ SÖYLENTİDİR

AKP’de aday belirlenmesi sonrasında birçok milletvekilinin liste dışı kalmasıyla ‘küskünler ordusu oluştu’ iddialarını yorumlayan Yıldırım, her seçimde halkın değişim beklentisi içinde olduğuna işaret etti. Yıldırım, “Bu küskünler olayı ne kadar yerindedir onu bilemiyorum. Böyle bir söylenti var ama, şunu söylemek lazım. Her seçimde halkın değişim beklentisi olur. Dolayısıyla parlamentonun yenilenmesi, taze kan gelmesi ülkeye yapılacak hizmetler açısından çok büyük önem ifade ediyor. Aksi halde mevcut milletvekillerinin tasfiyesi diye bir şey olmaz. Amaç daha dinanizm kazanmış, yenilenmiş bir parlamentoyla yeni hizmetlerin kapılarını aralamak. Buradaki ölçü ne? Ölçü. 4.5 yıllık uzun bir parlamento süreci var. Bu süreç içindeki milletvekillerimizin çalışmaları, performansları, bölgelerindeki yaptıkları hizmet ve bölge halkı tarafından algılanmaları önemli kriterler oluşturuyor. Bunun sonucu olarak bazı arkadaşlarımız listelerde yer almadı. Ama bunu çok fazla büyütmenin bir anlamı yok. Bu herkes için geçerli olabilir. Önemli olan bulunduğu, çalıştığı dönemde hizmet edebilmiş olmak” diye konuştu.

‘3 KASIM ÖNCESİNDEN DAHA İYİ DURUMDAYIZ’

‘AKP, 3 Kasım seçimlerinde başarısını tekrar yakalayabilecek mi?’ sorusuna, “Güzel ama zor bir soru. Biraz kehanet lazım” diye söze başlayan Binali Yıldırım, 3 Kasım seçimlerine göre daha iyi durumda olduklarını iddia etti. Milletin istikrar ve güçlü yönetimlere alıştığını öne süren Yıldırım, bu konuda şunları söyledi:

“Neden böyle diyorum? Çünkü bunu söyleyebilmek için haklı nedenlerimiz, güzel hizmetlerimiz, yaptığımız reformlar var. Bütün bunlar halkımız tarafından biliniyor, değerlendiriyor. Milletimiz bir kere huzura, güvene, istikrara, güçlü yönetimlere alıştı. Yakın Türkiye tarihine baktığınızda, ne yapılmışsa, güçlü yönetimler zamanında yapılmıştır. Koalisyon dönemleri Türkiye’nin hep kan kaybettiği, yolsuzlukların, yoksulluğun, ekonominin kaosu olmuştur. Dolayısıyla halkımız yaşanan bu tecrübeleri hep hatırlayacak ve tekrar güçlü, tek parti yönetimlerine, güçlü siyasi iradeye ve istikrara ‘olur’ diyecektir. Biz buna inanıyoruz.”

KENDİMİZİ ERZİNCANLILARA TESLİM EDİYORUZ

22 Temmuz seçimlerinin Erzincan’ın geleceğini belirleyeceğini ifade eden Binali Yıldırım, kampanya süresince çok çalışıp, kendilerini anlatacaklarını belirtti. ‘Kaç milletvekili çıkarırsınız?’ sorusuna Binali Yıldırım, şöyle yanıt verdi:
“Onun sayısını belirleyecek olan millettir. Biz sadece çalışacağız. Ben memleketimde, doğup büyüdüğüm yerde arkadaşlarımla birlikte çok güzel bir seçim kampanyası başlattık. Ayrı gayrı olmadan bir çalışma yapıyoruz. Çünkü bu seçim Erzincan’ın geleceğinin seçimi. Kendimizi Erzincanlılara teslim ediyoruz, kararı onlar verecek. ‘Biz şunu, bunu yapacağız’, ‘Şu kadar milletvekili çıkaracağız’ gibi tartışmalara girmeyiz. Biz diyoruz ki, gelin Erzincan’ın ortak paydasında bir araya gelelim. Şimdiye kadar Erzincan’ın sosyal, altyapı, eğitim ve güvenlik ile ilgili birçok problemini çözdük ama, daha bitmedi. Yapacak daha çok işimiz var ve bunu hep birlikte yapmak istiyoruz.”

MARMARAY’I BAŞLATMAKTAN BÜYÜK HAZ DUYDUM

Cumhuriyet tarihinde görevde ‘en uzun süreyle kalan Ulaştırma Bakanı’ unvanına sahip olduğunu anımsatan Binali Yıldırım, 4.5 yıllık bakanlık döneminde çok büyük projelere imza attıklarını ve bundan büyük keyif duyduklarını dile getirdi. Ulaşım ve haberleşmenin insanların günlük hayatını çok yakından etkileyen ve gün içi yaşamında yüzleştiği, kullandığı önemli hizmet alanları olduğunun altını çizen Yıldırım, “Türkiye’nin 100 yıllık hayali” dediği İstanbul Boğaztüp (Marmaray) projesini başlatmaktan büyük haz duyduğunu vurguladı. Projeler konusunda Binali Yıldırım şöyle konuştu:

“Biz Türkiye’ye hızlı tren çağını getirdik. Ankara- İstanbul hattının Ankara- Eskişehir kısmını başlattık. Böylece Türkiye, Dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı olarak hızlı tren işletmeciliğine başlayan ülke ünvanına sahip oldu. Bu da beni çok heyecanlandırıyor. Birçok projemiz var ama, havayolu seyahatini imtiyaz olmaktan, ihtiyaca dönüştürdük. Bütün vatandaşlarımız artık yurdun her köşesine uygun ücretlerle uçabiliyor. Bu proje birçokları için hayaldi ama, bugün gerçek oldu, halka mal oldu. Milyonlarca vatandaşımız ilk defa uçakla tanıştı. Bu arada hızlı internette (ADSL) çok önemli projelerden bir tanesi.

REKORTMEN BAKAN, YURDU DEMİRAĞLARLA ÖRMEK İSTİYOR

Tüm bunlarla birlikte yapmak isteyip de yapamadığım işler muhakkak var. İstiyoruz ki, Türkiye’nin her köşesi Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda olduğu gibi Atatürk’ün talimatlarıyla başlatılan ve 10’uncu Yıl Marşı’nda da söylendiği gibi ‘Demir ağlarla ördük, yurdu dört baştan’ prensibine, bakış açısına uygun olarak yurdun dört bir köşesini hızlı demiryolu ağlarıyla donatmak. Bunun adımını attık ve ilk projeyi de gerçekleştirdik. Tabi bunun için zamana ve güçlü yönetimlere ihtiyaç var. Altyapı projeleri, ulaşım projeleri, 1-2 yılda yapılacak projeler değil. Bakın Cumhuriyet tarihi içinde 67 yıldır Ulaştırma Bakanlığı var ve 67 yılda değişen bakan sayısı 68. Bir yıldan daha az sürede bakanlık yapanların takdir edersiniz ki, önemli projeleri gerçekleştirme şansları yok. Biz başladığımız projeleri dönem içerisinde bir çoğunu bitirdik, bir çoğu da önemli ölçüde ilerledi ve önümüzdeki dönemde de hizmete gireceklerdir. Şu da var ki, maalesef kontrolümüz dışında Türkiye’de var olan ağır bürokrasiden dolayı büyük zaman kaybı oluyor ve projelerin başlayıp bitirilmesi de gecikiyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious