Binali Yıldırım'dan CIA açıklaması

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Bakan Yıldırım, CIA’nın paravan şirket aracılığı ile Türksat uydusu üzerinden İran’da istihbarat çalışması yaptığı yönündeki iddialarla ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Amerikan istihbarat örgütü CIA’nın paravan şirket aracılığı ile Türksat uydusundan transponder kiralayarak İran’da istihbarat çalışması yaptığı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine, ’’İstihbarat kuruluşlarının bunu yapmak için böyle bir şeye ihtiyacı yok, ben bu habere katılmıyorum" dedi. Yıldırım, ayrıca siber suçlarla ilgili yasa tasarısının gelecek ay TBMM’ye sunulacağını bildirdi.

Bakan Yıldırım, Türkiye Bilişim Derneği’nin Sheraton Oteli’nde düzenlediği Bilişim’06 etkinliğinde ’Türk Telekom Sektörüne Yeni Nesil Teknolojilerin Faydası’ adlı oturumun sonunda kapanış konuşmasını yaptı. Konuşmasında başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatına değinen Yıldırım, gündemin ani geliştiğini, ayrıca AK Parti’nin kongre çalışmaları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın etkinliğin açılışını gerçekleştiremediğini kaydetti.

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini, Türkiye’nin online bir devlet olduğunu ifade eden Yıldırım, diğer yandan henüz dünyada temel iletişim hizmetleriyle tanışmayan çok sayıda insanın bulunduğunu, gelişmiş ülkelerle bu alanda geri kalan ülkeler arasındaki uçurumu gidermenin bir numaralı problem haline geldiğini kaydetti.

Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojilerinin kalkınmadaki rolüne dikkat ederek buna göre yatırımlar yapması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, son dönemde ülkede önemli bir ivme yakalandığını, göreve geldiklerinde 22 milyon olan cep telefonu abonesinin bugün 50 milyonu aştığını, genişbant internet abonesinin de 2 milyon 600 bini geçtiğini dile getirdi. Hindistan’ın yazılım ihraç ederek ulaştığı noktaya işaret eden Yıldırım, Türkiye’nin de genç bir nüfusa sahip olduğunu, genç beyinlerin bu işe kanalize edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yıldırım, dünyada teknolojinin telsiz haberleşmesine ağırlık verilmeye başlandığını, mobil haberleşme sayesinde zaman ve mekan gözetilmeden her türlü işlemin yapılabildiğini anlattı. Türkiye’nin de e-devlet projesini yürüttüğünü hatırlatan Yıldırım, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümünü sağlayacak bu projenin Ocak ayında hizmete açılacağını belirtti. Yıldırım, bilgi teknolojilerinin kullanımında Türkiye’nin AB’nin yeni pek çok üyesinden daha iyi durumda olduğunu, bunun yeterli olmadığını, daha ileriye gidebilmek için gerekli altyapı çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Sanal suçlara da değinen Yıldırım, siber suçlar konusunda AB’nin direktifleri doğrultusunda Ulaştırma, Adalet, İçişleri ve Maliye bakanlıklarının yaptığı çalışmaların toparlanma aşamasında olduğunu, yasa taslağının gelecek ay TBMM’ye gönderileceğini bildirdi. Yıldırım, ’’Yeni çıkan Ceza Kanunu’nda kısmen bu suçlarla ilgili hükümler var ama tam anlamıyla bunu kapsamıyor. Her şey çok hızlı geliştiği, yeni yeni suç unsurları ortaya çıktığı için onu ayrı bir düzenleme ile yapmanın daha doğru olduğuna uzmanlarca karar verildi. Çalışmalar bu çerçevede aşağı yukarı toparlanmış oldu’’ diye konuştu.

Yıldırım, toplantı sonrasında firmaların otelde kurdukları standları gezerek, yeni teknolojik uygulamaları konusunda bilgi aldı.Gazetecilerle bir süre sohbet eden Yıldırım, Avrupa Komisyonu’nun ilerleme raporunda Türkiye’nin eksiklerine işaret edildiği, genişbant internet erişim fiyatlarının yüksek olduğu yönünde eleştirilerin yer aldığının ifade edilmesi üzerine bu eleştirilere katılmadığını söyledi. Yıldırım, Türkiye’nin yeni üyelerin pek çoğundan Türkiye’nin daha ileride olduğunu yineledi. Yıldırım, Kablo TV konusundaki sorunların anımsatılması üzerine, bu konudaki sorunun 4 yılın kaybolmasına neden olduğunu, sorunun ülkeye çok şey kaybettirdiğini ifade etti.Bakan Yıldırım, Türk Telekom’un karlılığının düştüğünün ifade edilmesi üzerine, bunun öngörüldüğünü, bunun internet üzerinden ses taşınması gibi yeni uygulamalardan kaynaklandığını, şirketin kayıpları karşılayacak işlere yöneldiğini dile getirdi. Yıldırım, şirkette kamunun payının zayi olmaması konusunu takip ettiklerini ancak şirketin işleyişine karışmadıklarını da söyledi.Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Amerikan istihbarat örgütü CIA’nın paravan şirket aracılığı ile Türksat uydusundan transponder kiralayarak İran’da istihbarat çalışması yaptığı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine ise, şunları söyledi:

’’İstihbarat kuruluşlarının bunu yapmak için böyle bir şeye ihtiyacı yok. Ben bu habere katılmıyorum. Ben o haberin ne olduğunu da biliyorum ama onu açıklamak durumunda değilim. O haberin muhtevasıyla ilgili bilgim var. Dışişleri’nin bilgisi doğrultusunda yapılan bir girişim. Aynısını biz de yapıyoruz. Bizim ülkemizde de bölücü faaliyette bulunanlar hangi mecradan bunu yaparsa yapsın, biz meşru haklarımızı kullanarak bunun mücadelesini yaparız. Aynı şeyi başka bağımsız bir ülkenin de yapması gayet doğal bir şey.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious