Binbir çeşit dernek var

Binbir çeşit dernek var .13126
  • Giriş : 06.09.2007 / 13:57:00
  • Güncelleme : 06.09.2007 / 14:05:15

'Tayland-Hint-Brezilya-Japon Horozunu Koruma ve Yaşatma Derneği olur mu?' demeyin dahası da var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde 80 binden fazla dernek bulunuyor. Bunların önemli bir bölümü yöre ve hemşehri dernekleri. Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği gibi yalnızca belirli bir sosyal ihtiyaç üzerine kurulan dernekler var olduğu gibi, kahvehane veya kulüp gibi işletilen dernekler de faaliyet gösteriyor.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı verilerinden hazırlanan raporda, Türkiye’de 80 bin 757 derneğin faaliyette olduğu görülüyor. Ayrıca, 4 bin 915 vakıf ve 58 bin 414 kooperatif bulunuyor.

İstanbul, dernek sayısında 13 bin 670’le ilk sırada. Onu 6 bin 986 dernekle Ankara takip ediyor. Üçüncü sırayı 4 bin 29 dernekle İzmir alırken, 2 bin 965 dernekle Bursa dördüncü, 2 bin 224 dernekle Konya beşinci durumda.

Kanuna göre, dernek kurulması için en az 7 vatandaşın başvurusu gerekiyor.

‘Sevenler’ dernekleri

Çok sayıda derneğin isminde “sevenler” ve “yaşatanlar” ifadeleri bulunması dikkat çekiyor:

Ganyan Sevenler Derneği, Ötücü Uçucu Kuş Sevenler Derneği, Deve ve Deve Güreşlerini Sevenler Derneği, Özdeveciler ve Deve Güreşini Sevenler Derneği, Kuşçular ve Kuş Severler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Tayland-Hint-Brezilya-Japon Horozunu Koruma ve Yaşatma Derneği, Yorkshire Irkı Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği, Saunayı Sevenler Derneği, Mevlana’yı ve Yunus Emre’yi Sevenler ve Yaşatanlar Derneği.

İlginç dernek isimleri

Volvo Mağdurları Derneği, Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Aydınlıkevler Dolmuş Durağı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Evlilik Dışı Çocuklar Derneği, At Arabacılar Yardımlaşma Derneği, Kokoreççiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yıkımcılar ve Enkazcılar Derneği, Halkımızı Biliçlendirme Derneği, Mazda Araç Sahipleri Derneği, Dullar Sosyal Kültürel Dayanışma Derneği, Orman Avukatları Dayanışma Derneği, Taşköprü Sarımsak Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Türk Dili Konuşan Deribilimciler Derneği.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious