Binbir Gece'nin canlı final eleştirisine cevap

Binbir Gece'nin canlı final eleştirisine cevap.10367
  • Giriş : 09.06.2008 / 22:14:00

Binbir Gece'nin canlı finalini değerlendiren Ceyda Düvenci ve Tardu Flordun ile yönetmen Kudret Sabancı, sonuçtan memnun olduklarını söylediler. Oyuncular eleştirmenlere sitem ederken, Sabancı da bazı aksaklıkları itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanal D'deki Binbir Gece dizisinin sezon finalinin bir kısmının canlı olarak yayınlanmasının medyadaki bazı yansımaları oyuncuları rahatsız etmiş.

Cengiz Semercioğlu'nun Full Ekran programına konuk olan Tardu Flordun, "Eleştiriyi yaparken, bana kalırsa, sadece kötü bakmamak lazım. Hani gardı alıp, 'acaba yapabilecekler mi, nerede takılacaklar' diye. Hata aramak yerine en başta puanı yüzde tutup düşecekse ondan sonra düşürmek lazım" diyerek en azından böyle bir şeye cesaret ederek neyi yapıp neyi yapamayacaklarını gördüklerini söyledi.

Yapılan eleştirilerdeki üslubun önemine değinen Flordun, "'X oyuncunun mıymıy sesi' üslubuyla bir televizyon eleştirmeni yazı yazarsa ben onun eleştirisine saygı duymam, inanmam. O anlamda, olabilir, canlı yayında yaşanan krizi ya da aksaklıkları gördük. X oyuncunun sesi, şu oyuncunun vesairesi diye eleştiri yapılabilir ama oradaki o mıymıy kelimesi, bir TV eleştirmenine yakışmıyor diye düşünüyorum" dedi.

Canlı yayın sırasında genelde senaryonun dışına çıkmadıklarını söyleyen Flordun, ufak tefek doğaçlamalar yaptıklarını da belirtti.

Bu bir gönül işiydi

Ceyda Düvenci de böyle bir olayın ilk kez yapıldığına dikkat çekerek, çok kısıtlı imkanlarla yapıldığını söyledi ve "Gerçekten ekip olarak ilk kez yaptık böyle bir şeyi. Teknik ekip ve oyuncular olarak. Eğer 50. çekilen canlı dizi olsaydı bunlar tartışılabilirdi... Sesçimiz de ilk kez böyle bir şey yaşıyordu.. Mikrofon sistemi elbiselerimizin içindeydi. Biz çok sarılınca hışırdayacağını bilmiyorduk. 2 tane kulaklık vardı. Biri Tardu da biri de Halit'deydi. Tardu sahneden ayrılınca Bergüzar'a verildi. Düşünün 2 kulaklık var. Herşey gerçekten çok kısıtlıydı ve gönül işiydi. Bunun atlanmaması gerek. Ben hiç bir sahnede zorlanmadım. Herşeyden önce Kudret'e çok güveniyordum. Onun kurduğu ekip muazzam bir ekipti" diye konuştu.

Kudret Sabancı da aksaklıkları kabul etti

Canlı yayın sırasında zaman zaman sesle ilgili aksaklıkların olduğunu kabul eden dizinin yönetmeni Kudret Sabancı ise "Bunlar canlı yayında olabilecek riskler aslında" açıklamasını yaptı.

Büyük bir aksaklık olsaydı eğer, o aksaklığı o anda canlı yayında çözme yoluna gitmeyi planladıklarını söyleyen Sabancı, "Orada toparlayacaktık onu. Zaten güzelliği ve heyecanı oradaydı. Normal bir program olsa elinizde bir sürü VTR oluyor ama bizim bir senaryomuz var ve o senaryoyla gitmek durumundayız.." dedi ve genel olarak sonuçtan memnun olduğunu dile getirdi.
Kudret Sabancı, canlı yayında sahne alan Nükhet Duru, Ferhat Göçer ve İlhan Şeşen'le ilgili bir sorun da yaşamadıklarını söyledi. Ancak bazı aksaklıkların olduğunu da kabul eden Sabancı, Mehmet Ali Birand'ın sahneye girdiği yerde orkestranın müziğe geç girdiğini ve bir sahnede de kameranın kayarak bir sonraki resmi hazırlayamaması nedeniyle görüntünün oyuncuda biraz fazla kaldığını söyledi.

Çok konuşulan o son sahnenin açıklaması

Dizinin son sahnesinde Bergüzar Korel'in haykırışlarına rağmen Halit Ergenç'in bir süre duraklayarak yanına gitmemesi çok eleştirilmiş ve göze batan bir ayrıntı olarak da tartışılmıştı. Semercioğlu, o sahnedeki duraklamayı Kudret Sabancı'ya sordu. Sabancı, "Kameraların yerleşmesi gerekiyordu. Çünkü orada çok zor bir şey oldu aslında. Halit benden komut beklediği için, komutu ben biraz geç verdim. Bir galaksi cihazı vardı orada. Yaklaşık 25-30 metre yükselen. O tek plan gidecekti. O biraz ağır bir cihaz geç yerleşiyor. Halit onu bekledi biraz, cihazın gelip yerleşmesini. Ben yürü dediğim zaman da yürüdü" açıklamasını yaptı.

Kudret Sabancı, bütün oyuncuları da çok başarılı bulduğunun altını çizdi.

Binbir Gece ne kadar sürecek?

Dizinin gelecek sezonda devam edip etmeyeceğiyle ilgili soruya Kudret Sabancı, "Sezon sonunu bulur muyuz bilmiyoruz. Bir süre gidelim dedik önümüzdeki sezon da. Planlı programlı aslında ama ben burada açıklamak istemiyorum. Kaç bölüm sürecek, ne olacak çok belli kabaca" diye yanıt verdi. Sabancı, şimdilik planlanan durumda dizinin sezon sonunu bulmayacağı tiyosunu da verdi.

Reytingle ilgili çok büyük bir beklentilerinin olmadığını da söyleyen Kudret Sabancı, izleyiciye bir düğün borçları olduğunu ve bunu da farklı bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçladıkların, gelen reytingden de memnun olduklarını ifade etti.

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious