Bingöl OSB'nin elektrik kabloları çalındı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Yapımına 1997 yılında başlanan ve 2 trilyon harcanarak yüzde 90'nı tamamlanan Bingöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB), kablo hırsızlarının kurbanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlgisizlik nedeniyle bekçi bile tutulmayan OSB'de 100 bin YTL değerinde elektrik kablosu çalındı.
Bingöl merkeze 14 kilometre mesafede bulunan OSB'de incelemelerde bulunan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Kemal Bozan ve Bingöl Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram, enerji nakil hatları ve trafolardaki bakır kabloların çalınmasına tepki gösterdi.
TSO Meclis Başkanı Bozan, OSB'nin 1997 yılında temelinin atıldığını ve şimdiye kadar 2 milyon YTL'nin üzerinde harcama yapıldığını bildirdi. Bozan, Organize Sanayi Bölgesi'ne Bingöl Belediyesi'nin yüzde 60, İl Özel İdaresi'nin yüzde 39, Ticaret sanayi odasının da yüzde 1 ortak olduğunu ifade ederek, "OSB daha önce yüzde 90 oranında tamamlanmıştı. Enerji nakil hatlarına verilen 100 bin YTL zarar var. Enerji nakil hatları çalınmış, trafo binaları tahrip edilmiştir. Su deposunun bulunduğu yerin kamulaştırması yapılmamıştır. OSB'nin içme suyu henüz bağlanmamıştır. Yaklaşık 500 bin YTL ile OSB tamamlanır'' dedi.
İşsizliğin çözülmesi konusunda Organize Sanayi Bölgesi'nin büyük öneme sahip olduğunu belirten Bozan, ''Hükümet işsizlikten bahsediyor. İşte işsizliğe çözüm fırsatı. Burası 37 parselden oluşuyor. 86 bin metrekareye alana sahip. 2002 yılında 32 kişi burada yatırım yapmak için müracaat etti. Altyapı tamamlanamadığı için yatırımcılara tahsis yapılamadı. Yatırımcılarda enerji ve su olmadığı için yatırımdan vazgeçtiler. Hükümetin teşvik yasası yürürlükte kalırsa buraya yatırım olur. Yatırım yapıldığı takdirde en az 2 bin kişiye iş imkânı doğar. Eksikliklere rağmen yatırım yapmak isteyenlere parseller ücretsiz olarak tahsis edilecektir'' diye konuştu.
Organize sanayi bölgesinin ilgisizlik nedeniyle hırsızların saldırısına maruz kaldığını ifade eden Bozan, milyarlık yatırımın sahipsiz kaldığını belirterek, "Eğer asgari ücretle 2 bekçi tutulsaydı bütün bunlar olmaz, altyapısı tamamlanmış bir yatırım bu kadar zarar görmezdi. 2 işçiye maaşı çok görenler şimdi 100 milyarın hesabını versinler. İşin bu kadar uzun sürmesi ise tamamen ilgisizlikten kaynaklanıyor. Son olarak OSB Yönetim Kurulu ve Belediye Başkanı Hacı Ketenalp başkanlığında bir toplantı yaptık. Yapılan toplantıda OSB'nin eksiklerini tespit edip bakanlığa gönderdik. Sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız" dedi.
Bingöl ESOB Başkanı Ali Bayram, büyük umutlarla 1992 yılında temeli atılan OSB'nin ilin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını, ilgisizlik ve ihmalkârlık sonucu yatırımın tamamlanmadığını belirterek, ''OSB bizim yüz karamızdır'' dedi.
Bingöl'ün sorunlarını Ankara'ya taşıyanların OSB'ye ilgisiz kalmakla suçlayan Bayram, şunları söyledi:
"OSB işinin, Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Kemal Bozan, dışında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde kimsenin takip ettiğini görmedim. İlin sorunlarını Ankara'da takip ettiklerini söyleyenler bu konuya hiç değinmemişler. Bingöl'ün sorunlarını Ankara'da takip edenlere sesleniyorum: İşte Bingöl'ün işsizliğine karşı, üretime yönelik en büyük hizmetlerden biri OSB'dir. Niye bunu takip etmediniz? Şimdi 100 milyarın üzerinde elektrik malzemesi çalınmış. Bakanlık yapılan işlerin parasını bir kere ödemiş. İkinci defa ödemesi mümkün değildir. Daha 17-18 milyarlık bir malzeme çalındığında bu konuyu gündeme getirdiğimizde önlem alınsaydı zarar bu kadar olmazdı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious