Bingöl'de şehit olan er toprağa verildi

  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Bingöl'de operasyon sırasında dengesini kaybederek düşen ve silahının ateş alması sonucu şehit olan piyade er Barış Ayaz'ın cenazesi, Giresun'un Espiye ilçesinde toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayaz'ın cenazesi, Espiye Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Kemal Şahan ve Gazi Mustafa Kemal Caddesi boyunca yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla sloganlar eşliğinde Ulu Camisi'ne getirildi.

Giresun Jandarma Bölge Komutan Vekili Kıdemli Albay Nevzat Yıldız, burada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bir askeri daha kaybetmenin derin acısı içinde olduklarını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde dış mihraklar ve onların içerideki uzantıları tarafından oynanan oyunun, artık açıkça ve pervasız bir şekilde oynandığını söyleyen Yıldız, ''Bu oyunu planlayanlar ve onların maşaları iyi bilmelidirler ki Türkiye Cumhuriyeti devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Sayın Genelkurmay Başkanımızın emrettiği üzere, ister ülke içinde isterse ülke dışında olsun, vatanımıza yan bakan tek terörist bırakmayıncaya kadar mücadelemiz amansız bir şekilde, aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir'' dedi.

''Başkalarına güvenerek hiç kimse Türk'ün sabrını denememesin'' diyen Yıldız, şöyle devam etti:

''Bu gaflet ve hıyanete düşenlerin sonu hep hüsran olmuştur ve bundan böyle de öyle olacaktır. Türkiye yıllardan beri başta bölücülük olmak üzere terörün her türlüsüne karşı olağanüstü bir azim ve sabırla mücadele etmektedir. Bu uğurda yıllardır binlerce masum insanını şehit vermektedir. Bugün açık veya örtülü olarak terör örgütlerini destekleyerek onları kendi menfaatleri doğrultusunda kullananlar, geçmişte olduğu gibi gelecekte kendilerinin de terörün hedefi haline gelebileceklerini görmezler mi? Kendi yarattıkları korkulu rüya Usame Bin Ladin'i, El Kaide terör örgütünü de mi görmezden gelirler?''

Yıldız, er Barış Ayaz'ın şahadet mertebesine ulaşan diğer yiğitler gibi Türk birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak, sonsuza kadar Türk ulusunun gönlünde yaşamaya devam edeceğini ifade ederek, ''Çünkü o ve onun gibi cesaret ve feragatin timsali olan Türk askeri, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır' mısralarını damarlarındaki asil kanda hissetmiştir'' diye konuştu.

Yıldız, sözlerini, 18 Ocakta Diyarbakır'da şehit olan Jandarma Komando Astsubay Kıdemli Çavuş Kadir Aydın için yazılmış ''ey koca dünya ben de öldüm'' adlı şiiri okuyarak tamamladı.

Şehit Er Barış Ayaz'ın annesi Emine Ayaz, oğlunun tabutuna sarılarak, ağıt yaktı.

Edilen duanın ardından şehit er Ayaz'ın cenazesi ilçeye bağlı Güzelyurt köyündeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Törene, şehit erin ailesi ve yakınları ile Giresun Vali Vekili Serdar Polat, Giresun İl Jandarma Komutanı Yarbay Ahmet Naci Bakırcı, Giresun Belediye Başkanı Hurşit Yüksel, Giresun Emniyet Müdür Vekili Kemal Karabulut ve vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious