Bingöl'e yılın ilk karı yağdı

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Bingöl şehir merkezine yılın ilk karı yağdı. Dün gece geç saatlerde başlayan kar yağışı özellikle şehir merkezinde ulaşımı büyük ölçüde aksattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer kar yağışın bu şekilde devam etmesi durumunda bütün köy yolarının kapanacağını bildirdi.
Uzun süre beklenen kar, sonunda yağdı ancak yağışın beklenmesine rağmen vatandaşlar kara yine hazırlıksız yakalandı. Sabahın erken saatlerinde işe gitmek isteyen vatandaşların çoğu Bingöl'ün iki yakasını birbirine bağlayan Çapakçur Köprüsü'nde kar engeline takıldı.

Zincir takmadığı için yolda kalan araçlar yüzünden trafikte aksamalar oldu. Toplu taşımacılıkta kullanılan otobüslerde yolculuk edenler yolda kalan araçlardan inerek işlerine yayan gitmek zorunda kaldı. Köprüde geçişler uzun bir süre kontrollü olarak yapıldı.

Sabah karla uyanan vatandaşlar arabalarının üstünü kardan temizlerken birçok esnaf da işyerlerinin önünü temizledi. Etrafı beyaz bir örtüyle kaplayan ilk karın tadını ise yine çocuklar çıkardı. Doyasıya kar topu oynayan çocuklar karda kayıp gönüllerince yuvarlandı.

263 köyü 800 mezrası olan Bingöl'de henüz kapalı köy ve mezra yolu ihbarı almadıklarını söyleyen Bingöl İl Özel İdaresi Köylere Hizmet Götürme Birimi Yol Şube Müdürü Mehmet Işık, kar yağışının bu şekilde devam etmesi durumunda akşama kadar bütün köy yolarının kapanacağını belirtti.

Işık," 3 bin 262 kilometrelik köy yolu ağında şimdiye kadar kapalı yol ihbarı almadık. Bazı köy yollarda sürücü hatalarından kaynaklanan birkaç aksama oldu onlara da en kısa sürede müdahale edildi. Kar yağışı bu şekilde devam ederse akşama kadar bütün köy yolları kapanır. Köy yolarının açılması için bütün ekiplerimiz hazır durumda beklemektedir" dedi.

Bingöl'ün civar illerle olan karayolu bağlantısının kesilmediğini kaydeden Karayolları 84 Şube Şefi Mahfuz Koşan, buzlanmaya karşı şehir merkezinde tuzlama çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Yolların kapanmaması için aralıksız çalıştıklarını aktaran Koşan, ekiplerinin Diyarbakır, Elazığ, Muş ve Erzurum karayollarında sürekli kar temizleme çalışması yaptıklarını belirtti.

Kar kalınlığının şehir merkezinde 5, yüksek kesimlerde de 10 santimetreye ulaştığını söyleyen Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri ise, kar yağışının bugün de devam edeceğini bildirdi.

Ölçülen en yüksek hava sıcaklıklarının gece ve gündüz için sıfırın altında 4 derece olacağını belirten yetkililer, sürücülerin buzlanmalara karşı dikkatli olmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious