Bingöl'ün Yeşilköy Köyü'nde kuş gribi şüphesi

Bingöl'ün Yeşilköy Köyü'nde kuş gribi şüphesi.13495
  • Giriş : 27.05.2008 / 16:22:00
  • Güncelleme : 27.05.2008 / 17:11:13

Bingöl'ün merkeze bağlı Yeşilköy köyü, kuş gribi şüphesiyle karantina altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bingöl'de merkeze bağlı Yeşilköy köyünde yaklaşık 60 tane tavuğun ölmesi köyde kuş gribi şüphelerini doğurdu. Kuş gribi şüphesiyle köye giden Bingöl İl Tarım Müdürlüğü veterinerleri köyde ölen tavukları toplayarak köyü karantina altına aldı.

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım Müdürü Namet Sevinç, henüz bir şey söylemenin erken olduğunu söyleyerek, "Bize gelen ihbar üzerine ekiplerimizi köye gönderdik. Bazı kanatlı hayvanların ölümü sözkonusu. Ölen hayvanları dezenfekte edip gömdükten sonra bunlardan bir örnek alıp Elazığ Veteriner Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne göndereceğiz. Yapılan testlerden sonra çıkacak sonuca göre hareket edeceğiz." dedi.

Köye giden İl Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimleri, köyde ölen tavukları toplayarak dezenfekte etti.

Köyde hastalık şüphesi olan bütün tavukları toplayan veteriner hekimler, köylüleri tavuklara temas etmemeleri ve tüketmemeleri konusunda uyardı.

Köylüleri bilgilendiren İl Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimi Abdul Kerim Koca, hastalık hakkında kessin bir şey söyleyemediklerini belirterek alacakları numuneleri Elazığ Veteriner Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde yapılacak laboratuar testlerinden sonra kesin bir şey söyleyebileceklerini söyledi.

Tavuk ölümleri hakkında kesin bir hastalık teşhisi olmadığını ancak gerekli bütün önlemleri alacaklarını söyledi. Şimdilik köyü karantina altına aldıklarını belirten Sevinç, "Bütün ihtimallere karşı tavuk ölümlerinin rastlandığı Yeşilköy'ü karantina altına aldık. Elazığ Veteriner Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderdiğimiz numunelerde yapılacak testlerden sonra eğer kuş gribi tespit edilirse gerekli çalışmalarımızı arttıracağız. Bu durumda karantina altına aldığımız köydeki bütün kanatlı hayvanları itilaf edeceğiz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious