Binlerce çocuk açlıktan ölebilir

Binlerce çocuk açlıktan ölebilir.23600
  • Giriş : 18.05.2008 / 15:34:00

İngiltere'nin ''Save the Children'' (Çocukları Kurtarın) adlı yardım kuruluşu, Myanmar'daki felaket yüzünden binlerce çocuğun 2 ya da 3 hafta içinde açlıktan ölebileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuruluş, yaptığı araştırmaların sonuçlarının, Myanmar'ın Nergis kasırgasının yerle bir ettiği İrravaddi deltasında 5 yaşın altındaki tahmini 300 bin çocuğun yetersiz beslendiğini ve bunlardan binlercesinin ölüm riskiyle karşı karşıya bulunduğunu gösterdiğini bildirdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, "yüz binlerce kişinin hala yardım alamadığı Myanmar'da bu çocukların daha fazla hayatta kalamayacaklarına" dikkat çekildi.

Myanmar devlet televizyonu, felakette ölü sayısının 78 bin civarında, kayıp sayısının da yaklaşık 56 bin olduğunu duyurdu.

Felaketin video görüntüleri karaborsada

Bu arada Nergis kasırgasının yol açtığı felaketin görüntülerinin yer aldığı video kayıtları Yangon'da karaborsada olduğu bildirildi.

Karaborsada büyük rağbet gören görüntülerde, sel sularında yüzen cesetler, aç insanlar, köylülerin yardım etmeye çalıştığı yaralılar izleniyor.

Her ne kadar bu görüntülerin bazıları dünyada birçok ülkede gösterildiyse de Myanmar halkı, "ülkelerinde neler olduğunu görmek" için bu kayıtları satın alıyor.

1 dolar bile etmeyen bu kayıtlardan günde 100 adet kadar satıldığı ileri sürülüyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious