Binlerce çocuk okulu bıraktı!

Binlerce çocuk okulu bıraktı!.71262
  • Giriş : 30.04.2008 / 08:55:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 09:02:11

Göç mağduru çocuklar ailelerine destek olmak için okulu bırakıp çalışmaya gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan ve tek geçim kaynağı mevsimlik işçilik olan zorunlu göç mağdurlarının çocukları, ailelerine destek olmak için eğitimlerini yarıda bırakarak çalışmaya gidiyor.

Ürüne göre bir göç rotası çizen mevsimlik işçiler çocuklarıyla beraber her yıl kilometrelerce yol kat ediyor. Baharın gelmesiyle birlikte çocuklarıyla Doğu ve Güneydoğu'dan Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesi'ne soğan, pamuk, çay ve fındık toplamaya giden ailelerin çocukları da aylarca evlerinden uzakta ve zor hayat şartlarında çalışıyor. Ortalama 6 ay süren mevsimlik göç, en çok okullarından ayrılmak zorunda kalan çocukları etkiliyor. Yaşanan göçle birlikte eğitimlerinden de mahrum kalan çocuklar karne sevinci de yaşayamıyor. Güneydoğu'da yoğun yaşanan göçü önlemek ya da geciktirebilmek için kaymakamlıklar ve Milli Eğitim müdürlüklerince kampanyalar düzenleniyor, projeler hazırlanıyor. Bismil ilçesine de vekaleten bakan Çınar Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Diyarbakır'da mevsimlik işçi göçünün en çok yaşandığı ilçelerin Çınar ve Bismil olduğunu söyledi. Kaymakamlık olarak bu göçün önlenmesi veya geciktirilmesi yönünde çalışma yürüttüklerini, Bismil'de 150, Çınar'da da 50 öğrenciye yardım ettiklerini kaydeden Tanrıseven, "Ekonomik nedenlerden dolayı birçok aile bırakacakları yer olmadığı için çocuklarını da beraberinde götürüyor." dedi.

Karne alamadan tarlaya gidiyorlar

Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, bölgede yaptıkları araştırmada birçok öğrencinin okulunu yarıda bırakarak çalışmaya gittiğini belirlediklerini söyledi. Buna göre Diyarbakır'da eğitim ve öğrenim gören 370 bin öğrenciden yaklaşık 15 bini tarım işçisi olarak çalışıyor. Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Adana ve Gaziantep ve ilçelerinde tarım işçiliğinin yoğun görüldüğü mahallelerde pilot okul olarak seçilen 115 ilköğretim okulunda ise 23 bin 683 öğrencinin ücretli tarım işçiliği nedeniyle yazın karnelerini almadan okullarını terk edip sonbaharda da okullar açıldıktan sonra ders başı yapabildikleri belirlendi. Karahan, yaptıkları araştırma sonucuna göre, Diyarbakır'da 33 okulda 2 bin 955, Batman'da 17 okulda 2 bin 111, Adana'da 7 okulda bin 200, Adıyaman'da 7 okulda 6 bin 584, Şanlıurfa'da 31 okulda 10 bin 5, Gaziantep'te 37 okulda 2 bin 30 öğrencinin mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious