'Binlerce esnaf icra kapilarindan kurtarildi'

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yasadiklari sikintilar ile ilgili sorduklari sorulara, Sanayi ve Ticaret Bakani Ali Coskun cevap verdi.

BINLERCE INSANI ICRADAN KURTARDIK

Kredi borçlarini ödeyemedikleri için Merkez Bankasi'nin kara listesine giren ve bankalarda kredibilitesi kalmayan esnafa sicil affi getirdiklerini açiklayan Bakan Coskun, "Biz binlerce esnafimizi icra kapilarindan kurtardik. Kredi almayi hak eden herkeze kredi veriliyor. 420 bin kepenk açildi bu sayade. Esnafin kredi borcu suanda azalmis durumdadir. Bankalar konut ve araç kredilerinde faizleri düsük tutarken, kredi karti faizlerini yüksek tutuyor. Vatandas bu konuda hakkini aramiyor. Kredi karti borcunu ödeyemeyen adam, diger kredi kartindan para çekip borcunu ödüyor. Bir süre sonra da her ikisini de ödeyemez duruma geliyor. Artik eskiden oldugu gibi siyasi otoritenin bankalar üzerinde baskisi yok. Biz hortumculari, ahbap-çavus iliskilerini bitirdik. Simdi bankalar sadece kendi belirledigi kriterlerdekilere kredi veriyor. Yani adamin bankada kredibilitesi varsa kredi kullanabiliyor." seklinde açiklamada bulundu.

2006'da 100 bin KOBI'ye ulasmayi hedefliyoruz

Hükümetin iktidara gelmesi ile birlikte sanayinin gelismesi yönünde çesitli çalismalar yapildigini ifade eden Bakan Ali Coskun, 28 gruba KOBI tesvikleri verdiklerini belirterek, iktidara geldiklerinde kobilerin 4 bin oldugunu, bu rakamin 50 bine ulastigini, 2006 yilinda ise toplam 100 bin KOBI'ye ulasmayi hedeflediklerini söyledi. Sanayiden ve üniversitelerden gelen 180 AR-GE projesinin degisik fonlar tarafindan desteklendigini kaydeden Bakan Coskun, Türkiye'de teknolojinin öneminin her geçen gün daha da arttigina isaret ederek, bu yil içerisinde TÜBITAK'a 450 trilyon liralik ek ödenek konuldugunu dile getirdi.

Maliye Bakanligi Müstesari Hasan Basri Aktan ise, Serbest Muhasebeciler ve Mali Musavirler Odasi temsilcileri tarafindan sorulan çesitli sorulara cevap verdi. Toplantinin ardindan, Erzincan'da gün boyunca 4 açilis, 2 temel atma töreni ve 3 toplantiya katilan bakanlar, geldikleri özel uçakla geç saatlerde Ankara'ya döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious