Binlerce Sırp gösteriye hazırlanıyor

Binlerce Sırp gösteriye hazırlanıyor.13669
  • Giriş : 21.02.2008 / 12:31:00

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da binlerce Sırp, Kosova'nın bağımsızlık ilanını protesto için toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğleden sonra yapılacak gösteri nedeniyle okullar tatil edilirken, protestocuları gösteri yerine getirmek için devlet demir yolları yolculardan ücret almıyor.

Yerel medya, şimdiden binlerce kişinin gösteri yerine gitmekte olduğunu duyurdu.

Gösterinin tertipçileri, "Kosova Bizimdir" adını verdikleri protestoda Sırbistan'ın Kosova'yı elinde tutma kararlılığını göstermeyi amaçlıyor.

Gösteride aşırı milliyetçilerin şiddet eylemlerinin yeniden başlamasından endişe ediliyor.

Pazar günkü bağımsızlık ilanından sonra Sırp protestocular Kosova'yı tanıyan bazı ülkelerin büyükelçiliklerine saldırmışlardı. Protestocular, sınır bölgesini de ateşe vermişti.

Bazı merkezleri protestocuların hedefi olan Batı yanlısı Liberal Demokratik Parti'nin hükümete yazdığı açık mektupta, "Devlet organlarının bu saldırıların ardında olduğuna inanılıyor" denildi.

Kosova'da hayat normale döndü

Bağımsızlığını 17 Şubat'ta ilan eden Kosova'da, kutlamaların ardından hayat normale döndü. Başta başkent Priştine olmak üzere Prizren, Gilan, İpek gibi ülkenin değişik kentlerinde 4 gündür devam eden bağımsızlık kutlamaları sona erdi.

Ülkede dünden itibaren öğrenciler okullarında ders başı yaparken, devlet dairelerinde de memurlar yeniden işlerine döndü.

Okullarda ders başı yapan öğrencilere ise öğretmenlerince ilk ders olarak "bağımsızlığın önemi" anlatıldı.

Başkent Priştine'de, cadde ve sokakların bağımsızlığı kutlayan afişlerle ve bayraklarla donatıldığı dikkati çekiyor.

Başta Kosova'nın dünyaya açılan kapısı konumundaki Priştine Havaalanı olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlarda, ülkenin haritasının bulunduğu ve bu topraklarda yaşayan Arnavutlar, Türkler, Sırplar gibi unsurları temsil eden 6 yıldızlı Kosova bayrağı dalgalanmaya başladı.

Bağımsızlık kutlamalarından dolayı yorgun düştüklerini ifade eden Kosovalılar, bundan böyle daha çok çalışarak ülkelerini hak ettiği yere getireceklerini kaydetti.

"Biraz da Sırplar üzülsün"

Kosova'yı tanıyan, başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere şükran duygularını ilettiklerini belirten Kosovalılar, Sırbistan'ın bağımsızlıklarına karşı çıkmasını ise anlayışla karşıladıklarını söyledi.

Gilan'da eğitim işleriyle uğraşan Mirsad Faruki "Sırplar 100 yıldır bizi üzüyorlardı, biraz da onlar üzülsün" şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Kırgızların acelesi yok

Bu arada, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Kosova'yı tanımakta acele etmeyeceklerini açıkladı. Kırgızistan, BM Güvenlik Konseyi'nin kararını bekleyecek.

Kosova artık bağımsız...

Kosova Meclisi, 17 Şubat'ta gerçekleştirilen olağanüstü oturumla Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlık Bildirgesi'nin okunmasından sonra yapılan oylamaya 109 milletvekili katıldı. Toplantıya katılan milletvekilleri, Kosova'yı bağımsız yapan bildirgeyi açık oylamada oybirliğiyle ayakta alkışlayarak kabul etti.

Parlamento'nun, aralarında Sırpların da bulunduğu 11 azınlık üyesi ise oylamaya katılmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious