Bir açıklama yaptı, piyasaları yaktı

Bir açıklama yaptı, piyasaları yaktı.12604
  • Giriş : 25.10.2008 / 09:34:00

Tüm dünyada hedge fonlar başta riskli pozisyonların kapatılıp nakite dönüş paniği artarken, durgunluk zirve yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel piyasalar yeni bir depremle sarsıldı, Asya ve Avrupa borsalarında yüzde 10'a varan kayıplar yaşandı.

Küresel finans krizinin yarattığı panik dalga dalga yayılırken, durgunluk korkularının zirve yapmasıyla dünya girdiği bunalımdan çıkamıyor. Küresel piyasalar artan panikle yeni dip noktalara inerken, krize karşı önlemlerini almaya başlayan Türkiye'yi de aşağı çekiyor.

İngiltere'de üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 0,5 daralmasının, bu ülkenin durgunluğa gittiği endişelerini artırması ve uluslararası şirketlerin karlarına ilişkin verilerin iyi olmaması nedeniyle dün dünya borsalarında yeni bir şok yaşandı. Asya'da yüzde 9'a varan kayıpların ardından, Avrupa borsalarında gün içinde düşüşler yüzde 10'a kadar çıktı. ABD borsalarında açılış öncesi future işlemleri yaşanan büyük kayıplar üzerine dondurulurken, endekslerde açılışta yüzde 6'ya varan düşüş yaşandı.

İMKB DİRENDİ

Dünya borsalarına paralel gün boyunca satış baskısı altında kalan ve 23 bin 500 seviyesini test eden İMKB'de ise düşüşe karşı direniş dikkat çekti. Gün içinde kaybın yüzde 6'ya vardığı endeks, kapanışa doğru kayıplarını azaltarak 24 bin puanın üzerinde kalmayı başardı. Yüzde 3.4 düşen endeks 24 bin 176 puandan kapandı. Endeks en son 30 Mayıs 2005'te 25 bin puan altında kapanış yapmıştı.

DOLARDA FREN TUTTU

Merkez Bankası'nın dün döviz satım ihalelerine yeniden başlaması ve gerekirse “doğrudan müdahale” edeceğini açıklaması, önceki gün 1,73 YTL'yi aşan dolarda tansiyonu bir miktar düşürdü. Gün içinde 1,68-1,70 YTL aralığında dalgalanan dolar, serbest piyasada yüzde 1 düşüşle 1,6900 YTL'den kapandı. Dün uluslararası piyasada dolar karşısında 1,24 ile son iki yılın yeni dip noktasını gören euro ise, iç piyasada yüzde 1.8 düşüşle 2,1330 YTL'ye geriledi.

SONY ASYA'YI SALLADI

Finans krizi ve ekonomilerdeki güçlü durgunluk işaretleri şirketlerin kâr hedeflerini aşağı çekmelerine neden oluyor. Dünyanın lider elektronik şirketi Sony dün bir açıklama yaparak Mart 2009'da sona erecek mali yıl itibariyle kârının yüzde 59 düşeceğini duyururken, bu haber Tokyo borsasına ağır darbe vurdu. Borsada gösterge Nikkei 225 endeksi yüzde 9,6 düşerek, Mayıs 2003'ten bu yana ilk kez 8 bin puanın altına geriledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*