Bir ailenin doğaya yıllık borcu 16 ağaç

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

TEMA Vakfı'nın internet sitesinde yer alan "Karbonmetre" programında yapılan bir hesaba göre, 4 kişilik bir aile, atmosfere yılda ortalama 5,3 ton karbondioksit salınımına neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TEMA Vakfı Konya İl temsilcisi Namık Ceyhan, TEMA'nın internet sitesi www. tema. org. tr adresinde yer alan "Karbonmetre" programıyla yıllık kişisel tüketimden kaynaklanan karbondioksit miktarı ve bunun telafisi için dikilmesi gereken fidan miktarının kolayca hesaplanabildiğini anımsattı.

Programda, elektrik, doğal gaz, tüp gaz, odun, kömür, organik atık, araç yakıt tüketimi gibi emisyon kaynaklarının yer aldığını ifade eden Ceyhan, program sayesinde bu enerji kaynaklarının neden olduğu yıllık karbondioksit emisyonun ve bunun telafisi için de dikilmesi gereken fidan miktarının otomatik olarak hesaplanabildiğini belirtti.

Ortalama hayat standartlarında geçimini sağlayan 4 kişilik bir ailenin, yılda ortalama bin 600 metreküp doğal gaz kullandığını ifade eden Ceyhan, şunları kaydetti:

"Yine 4 kişilik bir ailenin ortalama yılda 3 bin kilovat saat elektrik tükettiğini, ayrıca otomobiliyle de yılda yaklaşık 400 litre benzin yaktığı hesap edildiğinde, program üzerinde yapılan hesapta bu ailenin atmosfere yıllık 5,3 ton karbondioksit salınımına neden olduğu ortaya çıkıyor. Program ile 5,3 ton karbondioksit salınımına neden olan 4 kişilik bir ailenin atmosfere verdiği zararın, ancak 16 fidan dikilerek telafi edilebileceği görülüyor. "

Hesap edilen ortalama yıllık enerji tüketim rakamlarının, ailelerin ekonomik ve sosyal durumları ile kentin iklimsel koşullarına bağlı olarak artabileceği de göz önüne alındığında, atmosfere salınan karbondioksit miktarının daha da artabileceğini belirten Ceyhan, toplum bazında tren, şehiriçi-şehirlerarası otobüs, metro, geri dönüşümlü ve geri dönüşümsüz atık kağıt miktarı, sanayi ve işyerlerinde tüketilen enerji miktarları hesaplandığında kişi başına düşen karbondioksit salınımının çok daha fazla olduğunun ortaya çıkacağını bildirdi.

Küresel ısınmaya insanların sebep olduğunu anlatan Ceyhan, onu durduracak olanın da yine insanlar olduğunu belirtti.

Küresel ısınmayı durdurmanın yolunun da fidan dikmekten geçtiğini dile getiren Ceyhan, burada önemli olanın bireysel olarak sorumluluk duymak ve "Küresel ısınmaya ben sebep oldum" bilincinin yerleşmesi olduğunu kaydetti.

Ceyhan, vatandaşların, TEMA'nın internet sitesindeki "Karbonmetre" programından, neden oldukları karbondioksit salınımına göre içinde bulunduğumuz Orman Haftasında fidan dikmeleri gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious