Bir annenin en acı anı

  • Giriş : 01.09.2007 / 11:51:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:35:35

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki Mavişehir Halk Pazarı'ndaki tezgahında kuru yemiş ve çerez satan 39 yaşındaki Şebnem Öner ve 2 çocuğu, 2 grup arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ateşlenen tabancalardan birinden çıkan kurşun, Şebnem Öner'in sağ elini sıyırarak kızı 12 yaşındaki Alev'in başına girdi. Alev olay yerinde yaşamını yitirdi. Olay, turistik ilçede şok etkisi yarattı.

Olay, Mavi Şehir Mahallesi'deki Halk Pazarı'nda dün akşam saatlerinde meydana geldi. Pazardaki tezgahında kuru yemiş ve çerez satan Şebnem Öner, akşam saatlerinde tezgahın başına arkadaşlarını bıraktı, evine gidip çocuklarını alarak yeniden tezgahına döndü. Şebnem Öner, yanına çocukları 10 yaşındaki Salih ve Alev'i de alarak otomobiliyle pazara geldi, aracını otoparka parketti. Şebnem Öner, tezgahına doğru yürürken, bir anda 2 grup arasında çıkan silahlı kavganın ortasında kaldı.

Otopark tarafında duran ve kimliği belirlenemeyen bir kişinin 09 D 7606 plakalı otomobile ateş açmasıyla başlayan, ardından otomobildeki 2 kişinin de ateşle karşılık vermesiyle devam eden çatışma, çevrede de büyük panik yarattı. Şebnem Öner, yanında bulunan kıza Alev'e sarılarak yere yatmaya çalıştı. Bu sırada kurşunlardan biri, Şebnem Öner'in kızına sarıldığı sağ elini sıyırarak Alev'in başına arkadan girdi.

Arif Nihat Asya İlköğretim Okulu 7'nci sınıfa geçen Alev, olay yerinde yaşamını yitirdi. Yaklaşık 5 bin kişinin alışveriş yaptığı halk pazarının yanında meydana gelen, alacak tartışmasından çıktığı iddia edilen olay, görenleri dehşete düşürdü.

KIZI KOLLARINDA ÖLDÜ

Kızı kollarında ölen anne Şebnem Öner, sinir krizleri geçirdi. Yaya saldırganla otomobildekiler, olay yerinden kaçtı. Jandarma daha sonra olaya karışan otomobildeki 2 kişiyi yakaladı, karşı taraftaki kişi ise aranıyor. Otomobil, İlçe Jandarma Komutanlığı önüne çekildi. Araca kurşun isabet ettiği belirlendi. Olayda kullanılan 7.65 milimetre çapında tabanca da jandarmalar tarafından olay yerinden bir kilometre kadar uzakta bulundu.

Maganda kurşunuyla yaşamını yitiren Alev Öner'in cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi, otopsiden sonra Didim'deki evine getirildi. Aile ve yakınları sinir krizleri geçirdi, bayılanlar oldu. Eşi çobanlık yapan, kendisi de pazarda tezgah açarak ailesinin geçimine katkıda bulunan Şebnem Öner, “Hayatımın şokunu yaşıyorum. Kızımı benden alanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Bunu yapanlar insan olamaz. O kadar kalabalığın içinde, hesaplaşma içine giren serseriler benim kızımı buldu. Alevimi kim geri getirecek” diye gözyaşı döktü.

VURULDUĞUNU FARKETMEMİŞ

Şebnem Öner, akşam saatlerinde Mavişehir Halk pazarında bulunan kuruyemiş tezgahına çocuklarıyla birlikte giderken, silah sesleri duyduğunu söyleyerek, şunları anlattı:

“Önce otoparkta bir kişinin, yol kenarında hareket etmek üzere olan, içinde iki kişinin bulunduğu bir otomobile ateş ettiğini, daha sonra araçtan da ateş edildiğini görünce kızıma sarılıp yere eğildim, onu ve kendimi korumaya çalıştım. Sağ elimden yaralandım. Yere düştük. Arabaya doğru koştum, ‘Niye ateş ediyorsunuz’ diye bağırdım, kaçtılar.

Döndüğümde yerde yatan kızımı ‘Korkma kızım, kalk, tehlike geçti’ diyerek kucağıma almaya çalıştım. Başının arkasından kanlar aktığını gördüm. Onun cansız bedeni kollarımda kaldı. Herkesten yardım istedim. Sokak ortasında çıkan kavgalarda insanlar ölüyor. Ben yavrumu kaybettim. Yüreğim yanıyor. Bu işin peşini bırakmayacağım.”

Olayın görgü tanığı Salih Öner, uzun süre yaşadığı şoku üzerinden atamadı. Ablasıyla aynı okulda öğrenim gören 5'inci sınıfa geçen Salih ise “Annem ve ablamla pazardaki tezgahımıza doğru ilerlerken bir anda silah sesleri duyduk. Ben arkadaydım. Annem, ablama sarılıp yere yattığı anda kurşunlardan biri ablama isabet etti. Olay sırasında bir kişinin otomobile, otomobilden de da iki kişinin dışarıdaki kişiye ateş ettiğini gördüm. En az 8-10 el ateş edildi. Bize doğru ateş eden kişinin üzerine esnaf yürüdü. Ancak saldırgan silahını doğrultup tehdit etti, hızla olay yerinden kaçtı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious