Bir anneyi yıkan karar

Bir anneyi yıkan karar.6894
  • Giriş : 27.02.2008 / 09:09:00

Genç kızı uyuşturucuya alıştırana ceza verilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YTÜ öğrencisiyken alkolle birlikte eroin alarak üç yıl önce Taksim’de bir eğlence mekanında hayatını kaybeden Seda Bilin Kölemenoğlu davasında trajik anlar yaşandı

Gitar dersleri verdiği bir sanat merkezinde 13 yaşındaki Seda Bilin Kölemenoğlu’nu eroine alıştığırdığı iddia edilen eski bağımlı Yusuf Sezer D.’nin beraati genç kızın annesini yıktı. Anne Sema Kölemenoğlu, “Bu iş burada bitmedi. Cezalandırılması için mücadelem sürecek” dedi

Anne Sema Kölemenoğlu, kızını uyuşturucuya alıştırdığını iddia ettiği eski bağımlı gitar öğretmeni Yusuf Sezer D.’nin beraati üzerine isyan etti. Anne Sema Kölemenoğlu, “Bütün yolları deneyeceğim. Bu iş burada bitmedi. Hukuki yollar sonuna kadar zorlanacak. Kızımı eroine alıştıran Yusuf Sezer D. hak ettiği cezayı alacak. Bu dava herkese ders olsun” dedi. Kızının 13 yaşındayken tanıştığı Yusuf Sezer D. tarafından eroine alıştırıldığını iddia eden anne, kızının duygusal yakınlık kurduğu gitar hocası tarafından istismar edildiği ve uyuşturucu kullanmaya zorlandığı iddiasıyla dava açmıştı.

SUÇLARI SABİT DEĞİL

Kölemenoğlu’na uyuşturucu verilmesine yardımcı olmaktan suçlanan sanık Sinan N. de daha önceden uyuşturucu kullandığını ancak yaklaşık 3.5 yıl önce tedavi olup uyuşturucuyu bıraktığını öne sürerek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme heyeti ise taksirle Seda Bilin Kölemenoğlu’nun ölümüne neden olduğu ve genç kıza uyuşturucu verdiği ileri sürülen Yusuf Sezer D. ile Sinan N.’nin beraatlarine hükmetti.

VİCDANI RAHAT MI?

Duruşma çıkışı isyan eden acılı anne, “O adam şu anda beraat etmenin mutluluğunu yaşıyor. Acaba vicdanı rahat mı? Ceza alması için Yusuf Ziya D.’nin kızıma bizzat uyuşturucu enjekte ederken yakalanması gerekiyormuş. Bu adamın kızıma uyuşturucu verdiğini söyleyen üç tanık delil olarak kabul edilmedi. Yaptıkları telefon görüşmelerini de mahkemeye sundum. Ancak bunlar da delil olarak kabul edilmedi” diye konuştu. D.’nin bir potansiyel suçlu olarak tanınması için elinden geleni yapacağını söyleyen Kölemenoğlu “Potansiyel suçlu olduğunu bilsin ki, insanlar çocuklarını uzak tutsun” dedi. Kızının ölümünün üzerinden 2 yıl 4 ay geçtiğini söyleyen anne Sema Kölemenoğlu, “Bu kararla kızım bir kez daha öldü. Başka canların yanmaması, adaletin yerini bulması için savaşacağım” diye gözyaşı döktü.

ŞIRINGANIN UCUNDAKİ AŞK

Seda Bilin Kölemenoğlu 13 yaşındayken gittiği sanat merkezinde gitar öğretmeni Yusuf Sezer D. ile tanışıp gitar dersi almaya başladı. İkili bir süre sonra duygusal bir ilişki yaşamaya başladı. Gitarist D. bu dönemde uyuşturucu bağımlısıydı. 2002 yılında bağımlılığı ailesi tarafından fark edilen genç kız tedavi için Kıbrıs’a gönderilmişti. Bu sürede uyuşturucudan uzak kalan Kölemenoğlu, 22 Ekim 2005’te Yusuf Sezer D. ile tekrar karşılaşmış ve Taksim’deki bir barda alkolle birlikte uyuşturucu alarak 22 yaşında hayata veda etmişti.

‘BENİ ARAMA’ DEMİŞTİM

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuksuz sanıklar Sinan N. ve gitarist Yusuf Sezer D. katıldı. Davada 22.5 yıl hapis istemiyle yargılanan gitar öğretmeni D., “Kölemenoğlu ile ölümünden 17 ve 38 gün önce telefonla görüştüm kendisine ‘Benim hayatıma girme. Ben de senin hayatına girmek istemiyorum’ dedim ancak Kölemenoğlu sık sık mesaj atarak görüşmek istemediğini tekrarladı. Benim olanlarla hiçbir ilgim yok” iddialarında bulundu.

‘Seneye sıra kimde’

Acılı annenin avukatlığını, evladını eroine kurban veren bir diğer anne; Ayda Tanyeli üstlenmişti. Avukat Ayda Tanyeli 26 yaşındaki oğlu Can’ı aşırı dozda eroin yüzünden kaybetmişti. Avukat Ayda Tanyeli yargılamaya Seda’nın annesi Sema Kölemenoğlu’nun avukatı olarak dahil oldu. Anne Kölemenoğlu, “Yusuf Sezer D. çekirge gibi bir sıçradı, iki sıçradı, üçüncüsünde sıçrayamayacak. Daha önce de bu adam Can Tanyeli’nin ölümüne neden olmaktan yargılandı, beraat etti. Şimdi de benim kızımın ölümünden ötürü yargılanıp beraat etti. Seneye başka bir gencin ölümüne neden olmaktan yargılanacaktır. Başka canlar yanmasın istiyorum” dedi.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious