Bir arı gülümseyebilir mi?

Bir arı gülümseyebilir mi?.10491
  • Giriş : 29.05.2008 / 16:55:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 16:30:21

Chris Cox güzel bir fotoğraf yakalamak için objektifini evinin arka bahçesindeki çiçekler üzerinde uçan bir arıya sabitledi ve denklanşöre bastı. Sonuç inanılmazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaşar İliksiz'in haberi

Chris Cox 40 yaşında amatör bir fotoğraf ustası. İngiltere Krallığına bağlı kontluk devletlerinden Cornwall'ın Newquay şehrinin yakınlarında bulunan Holywell Körfezi'nde yaşıyor...

Cox, o gün arka bahçesinde çiçekler üzerinde gezinen yaban arısını görüntülediğinde hiç şüphesiz bu kadar inanılmaz bir fotoğraf çekeceğini hayal bile edemezdi.... Çekilen fotoğrafta kendisine tıpkı bir insan gibi gülümseyen bir arı vardı...

"Çiçeklerden polen çektiği anda bir arının sevinci" şeklinde yorumlanan
fotoğraf İngiltere'de günün konusu olurken, bilim dünyasında da ilginç bir tartışmaya yol açtı.

Milyonda bir yakalabilenecek bir anı görüntüleyen fotoğraftaki arının gerçekten güldüğüne bilim adamlarının büyük çoğunluğu inanmıyor. Çok az bir kısmı ise "neden polen toplama anında böyle bir mutluluk ifadesi göstermiş olmasın" diyerek olaya temkinli yaklaşıyorlar.

Telegraph gazetesi konu hakkında iki uzmanın görüşlerini şöyle yansıtıyor:
Britanya'nın tek arıcılık Profesörü olan Francis Ratnieks'e göre "Arılar kesinlikle gülmez". Peki bu fotoğraf nedir sorusuna Prof. Francis, şu yanıtı veriyor: "Arıların ağzının çevresinde katı ve sert bir kabuk tabakası vardır. Bu kabuk fotoğraftaki yanılsamaya neden olan ana etken. Arıların ağız yapısı sadece alt çenelerini açmaya müsattir. Bu hayvan alt çenesini açmış ve o anda kamereya yakalanmış mesel bundar ibarettir."

Prof. Francis, fotoğrafın çekildiği anda ışığın konumunun gerçekten muazzam bir görüntü ortaya çıkarttığına dikkat çekerek, "ışık arının yüzünü öyle bir kaplamış ve gözlerine öyle bir parlaklık vermiş ki adeta arının gözbebeklerinin güldüğü izlemini veriyor." diyor.

Yaban arılarını koruma bürosu yetkilisi Bob Dawson da daha önce kesinlikle bir görüntüye şahit olmadıklarını belirterek, bunun çok özel bir an olduğunu vurguluyor. Dawson'a göre, arılar tüm uçan böcekler içinde en zarif hayvanlar ...

Fotoğraf nasıl çektiğini anlatan Chris Cox, "Henüz teknik techizatımı yeni temizlemiştim ki arka bahçede çiçeklere dalan arıları fark ettim. Hemen makineyi kapıp, mümkün olabildiğince çabuk davranarak denklanşöre bastım. O anda tamamen bilinçdışı bir hareketle objektifi bir arıya zoomladım ve denklanşöre bastım.

Daha sonra çektiğim fotograları incelerken bu kareyi fark edince şoke oldum. Gerçekten inanılmaz bir görüntüydü. Fotoğrafta bana insan gibi gülen bir arı vardı"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious