Bir avuç şekerle gelen mutluluk

Bir avuç şekerle gelen mutluluk .13460
  • Giriş : 15.10.2007 / 09:25:00

Acılarla büyüyen çocuklar, şekerle Türkiye’den gelen yardımla tanıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dile kolay 30 yıldır süren iç savaş ve işgaller... Acılarla büyüyen çocuklar, şekerle Türkiye’den gelen yardımla tanıştı.

Yaşanan işgaller, iç savaşlar, Taliban rejimi ve en son ABD'nin ülkedeki varlığı nedeniyle yurtlarından komşu ülkelere mülteci olarak göç eden Afgan mültecilerin oluşturduğu Bargam yolu üzerindeki Barikau mülteci kampına da Ramazan kumanyaları Kimse Yok Mu Derneği tarafından ulaştırıldı. Barikau mülteci kampı 2 yıl önce kuruldu. Yaşanan savaşlar nedeni ile komşu ülkelerde bulunan Afgan mülteciler ülkelerine geri döndü.

HER ŞEYDEN YOKSUNLAR

Ülkeye geldiklerinde sahip oldukları her şeyi kaybeden mülteciler Afgan devleti tarafından Bargam yolu üzerindeki Barikau kampına yerleştirildi. Zor şartlar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan mültecilerin bulunduğu kampta elektrik, su ve yol gibi basit altyapı hizmetleri bulunmuyor. Çadırlarda ve derme çatma evlerde oturan mültecilerin hayatları sadece aldıkları yiyecek yardımına bağlı. Kimse Yok Mu Derneği’nin Barikau kampına ulaştırdığı Ramazan kumanyasını alan her evde adeta bayram yaşandı.

İLK KEZ ŞEKER YİYECEK

Aralarından bir aile var ki babaları kumanyayı eve getirdiğinde kızı Sema'nın gözleri parladı. Kızının ilk kez şeker ve çikolata yiyeceğini ifade eden babanın gözleri yaşardı. Çuvalın içerisinden çıkan Bayram şekerine sımsıkı sarılan Sema, şekerlemeleri hiç kimseye vermek istemedi. Afganistan'da içler acısı durumu özetleyen bu kare aslında durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor. Kuzey bir kent Mezar-ı Şerif Afganistan'ın kuzey kesiminde yer alan bu kent Afganistan'ın 4. büyük şehridir. Mezar-ı Şerif aynı zamanda Belh ilinin yönetim merkezidir. Özbekistan sınırının 56 km güneyinde, deniz seviyesinden 380 metre yüksekte yer alır.

HZ. ALİ’NİN MEZARI

Adı, Hz. Ali'nin mezarının burada bulunduğu inancından ötürü verilmiştir. Ali'nin gömülü olduğu söylenen yerde mavi çinili bir cami ve bir türbe yer alır. Hz. Ali'nin yanı sıra bir başka tanıdığımız ismin memleketi burası. Hz Mevlana Celaleddin Rumi hemen Mezar-ı Şerif yanında bulunan Belh şehrinde dünya'ya gelmiş, 7 yaşına kadar burada yaşadıktan sonra babası ve ailesiyle beraber Konya'ya göç etmiş. 19. yy'da Afgan yönetimine giren Mezar-ı Şerif, 1869'da Afgan Türkistanı'nın yönetim merkezi oldu. 1979'daki Sovyet işgalinden sonra kentte bir garnizon kuruldu. Sovyet-Afgan Savaşı sırasında Sovyet hava gücü için önemli üslerden biri oldu. 1998 - 2001 arasında Taliban'ın denetiminde kalan şehir, aynı zamanda Taliban'dan kurtarılan ilk şehirdir.

ŞİBİRGAN’DA BİR TÜRK HASTANESİ

Afganistan'ın kuzeyinde yer alan Şibirgan kentinde bulunan Afganistan Türkiye Dostluk Çocuk Hastanesi nüfusu 600 bin olan kentin çocuklarına şifa dağıtıyor. Sağlık alanında oldukça geri olan ülkenin yardım amacıyla 2004 yılında Tika yardımıyla kurulan hastane Şibirgan'da ücretsiz olarak muayene ve tedavi yapan tek hastane.

15 doktor VAR

Başhekimliğini doktor Müslüm Kuzudili'nin yürüttüğü hastane de toplam 15 doktor görev yapıyor. Çocuk ölüm oranının çok yüksek olduğu Şibirgan'da hastanede tedavilerin yanı sıra Afganlı annelere de çocuk bakımı hakkında bilgiler veriliyor. Her türlü modern donanıma sahip olan hastanede ilginç durumlar ile de karşı karşıya kalınmış. Yeni doğan bir çocuğun ağız kısmında meydana gelen bir yara nedeniyle ölüme terk edilen bir bebek annesi tarafından özürlü doğdu diye ölüme terk edilmiş. Annesi tarafından emzirilmeyen bebek amcası tarafında hastaneye getirildiğinde çocuk ölmek üzereymiş. Basit bir tedavi ile hayata tekrar bağlanan minik bebeğin bu durumu aslında Afgan kadınların ne kadar bilgisiz olduğunu ve eğitime muhtaç olduklarının açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Günde 250 hastaya hizmet veren hastane gelen Afganlılar Türkiye şehirlerine kurdukları hastane için teşekkür ediyorlar.

PENŞİR ARSLANI MESUD’UN ÖLÜMÜYLE ÖKSÜZ KALDILAR

hemen her yerinde posterlerini, resimlerini gördüğümüz "Penşir Arslanı" olarak da tanınan Ahmet Şah Mesud 1953 yılında Kabil'in kuzeyindeki Penşir Vadisi’nde dünyaya geldi. Diğer liderler gibi Kral Davut'a başkaldırdı. Baskılar sonucunda Pakistan'a kaçtı. 1978 yılında tekrar ülkesine dönerek Rus İşgaline karşı başlatılan Cihadın en ünlü komutanlarından biri oldu. Rus işgali sırasın 80 km'lik Penşir Vadisi hattını koruyarak Rusların Penşir Vadisi’ne girmesine engel oldu. Askeri başarıları nedeniyle Hindikuş'un Napolyonu", "Penşir Arslanı" olarak da nam salmaya başladı. 1992 yılında Özbek general Rasid Dostum'la anlaşarak Başkent Kabil'i ele geçirdi. Taliban yıllarca Kabil'e giremedi. 9 eylül 2001 günü Penşir vadisinde röportaj yapmak isteyen Belçika pasaportlu kuzey Afrikalı iki kişinin intihar saldırısı sonucunda hayata gözlerini kapadı. Saldırının 11 eylül 2001 tarihinde ABD'de meydana ikiz kule saldırılarından 2 gün önce gerçekleşmesi düşündürücüydü. Suikasten 2 ay önce Avrupa'dan destek konusunda anlaşmıştı.

MAYINLAR HER GÜN 30 CAN ALIYOR

Afganistan'da hayatı tehdit eden belki de en büyük görünmez silah yeraltına gömülen yaklaşık 12 milyon kara mayını. Afganistan topraklarının 450 km karelik alanında bulunan bu 12 milyon kara mayını her gün can almaya devam ediyor. Ülkenin neredeyse yüzde 80'i kara mayınıyla döşenmiş durumda. Bu mayınlar Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında şehir merkezleri de dahil olmak üzere her yere döşendi. Sovyetler ülkeden geri çekilirken bile bu mayınların gömülü olduğu haritaları bilinçli olarak imha ederek Afganistan'ı kaderine terk etti. Şu ana kadar mayınlara basma sonucu 450 bin kişi hayatını kaybetti. Her gün ortalama 25-30 erkek ,kadın ve çocuk hayatını mayına basma sonucu kaybediyor ve bir o kadar insan ise uzuvlarını kaybederek sakat kalıyor. Şu anda Afganistan'da çeşitli organizasyonlar sürekli mayın temizleme faaliyetlerini aralıksız sürdüüyor. Mayını toprağa gömmenin maliyeti 5 doları geçmezken aynı mayını dışarıya çıkarmanın maliyeti 500 ile 1000 dolar arasında değişiyor. Tüm dünyadaki gömülü mayınların onda birinin Afganistan topraklarında gömülü olduğunu hesaba kattığımızda mayın temizleme işinin Afganistan bütçesindeki yükünü açıkça görebiliriz.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious