Bir ayda 13 canlı bomba yakalandı

  • Giriş : 25.05.2007 / 13:53:00

Türkiye genelinde son bir ayda gerçekleştirilen operasyonlarda 13 canlı bomba yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ordu birliklerine 23 canlı bombanın fotoğrafları asılarak, 'Fotoğrafta görülen ve canlı bomba olduğu öğrenilen şüphelilere karşı dikkatli olun' uyarısı yapıldı. 23 fotoğraf arasında, Ulus'taki intihar eylemini gerçekleştiren Güven Akkuş'un adı ve fotoğrafının bulunmadığı bildirildi.

'Annene selam söyle' deyip, bombayı vermişler

Ulus'taki Anafartalar Çarşısı'nda intihar eylemi gerçekleştiren Güven Akkuş'un bağlantılarına yönelik olarak başlatılan geniş çaplı soruşturma sürüyor. Soruşturmada Akkuş'un bazı telefon görüşmeleri yaptığı ortaya çıkarıldı. Polis, Akkuş'un olay günü yalnız olmadığı görüşünde. İntihar eylemcisinin yanında birinin bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla bölgedeki güvenlik kamera görüntüleri toplantı. Görüntüler Kriminal Polis Laboratuvarları'nda inceleniyor. Saldırganın olay yerine gelirken ticari taksi yerine halk otobüsü kullandığı ağırlık görüşü kazandı. Eylemci ile beraberindeki kişinin dikkat çekmemek ve kameralara yakalanmamak amacıyla bu yöntemi izlediği belirtiliyor. Patlama sonrasında olay yerinden üç kamyon dolusu delil toplayan kriminal uzmanlarının incelemesi sonucu, bombacının giydiği anlaşılan montun parçaları da incelendi. Parçalanmış montun cebinden, bir özel halk otobüsüne ait bilet çıktı. Bilet üzerinde yapılan araştırmada, bombacının Ankara'nın Telsizler bölgesinden otobüsle Ulus'a gelmiş olduğu sonucuna varıldı. Otobüs bileti üzerine Terörle Mücadele Şubesi ekipleri çalışmalarını Telsizler bölgesinde yoğunlaştırdı. Bombacının Telsizler'deki bir evde gizlenmiş olabileceği değerlendiriliyor.

Teröristleri yabancılar eğitiyor

Bu arada istihbarat birimlerince hazırlanan ve çok gizli damgasıyla dağıtılan raporda Kandil Dağı'ndaki intihar eylemcilerini yabancı uzmanların eğittiğine dikkat çekiliyor. Rapora göre PKK, intihar eylemcileri için Avrupa'dan, canlı bomba yetiştirme konusunda bir uzmanı Kandil Dağı'na getirdi. Uzman 50-60 teröriste intihar eğitimi verdi. Daha sonra bu militanlar Türkiye'ye sızdı. 14 Nisan 2007'de Konya'nın Selçuklu ilçesinde, elinde termos bombayla polise teslim olan Serhat Baysa da, intihar eylemcileriyle ilgili polise bu yönde önemli bilgiler vermişti. Baysa, PKK'nın Kandil Dağı'nda, Avrupa'dan gelen yabancı bir uzman tarafından canlı bomba eğitimi verildiğini doğrulamıştı. İstihbarat kaynaklarınca hazırlanan bir diğer raporda ise terör örgütünün sivil hedeflere yöneldiği yer alıyor. Daha önce, askerî birliklerle polis noktalarına, kamu binalarına saldırılar düzenleyen PKK'nın sözde ateşkesi bozduğu 18 Mayıs'tan itibaren metropollerde ve turizm yörelerine yönelik eylem kararı aldığı raporda yer alıyor.

Kaynak : ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious