Bir baraj klimalara çalışıyor

  • Giriş : 06.08.2007 / 22:03:00

Klima fiyatlarındaki ucuzlama, Çin başta olmak üzere dış ülkelerden dampingli kontrolsüz cihaz girişleri, aşırı sıcak hava ile birleşince özellikle ülkenin batısında enerji güvenliğini tehlikeye sokuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye'nin bir günlük elektrik üretiminin yüzde 7-8'lik bölümünün klimalarda kullanıldığını belirtirken, bu tüketimin Kızılırmak üzerinde bulunan Kesikköprü Barajı'nın yıllık üretim kapasitesine denk geldiğine dikkat çekti. Odadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 1990'lı yıllarda 100 bin olan klima satışı, 2006'da 1 milyon 314 bine ulaştı. Son 10 yılda kayıtlı yaklaşık 5 milyon klima satışı oldu.

Bu artışa fazla elektrik tüketen standart dışı klimalar da eklenince artan enerji tüketimi, enerji güvenliğini tehdit etmeye başladı. Oda, açıklamada, Çin başta olmak üzere özellikle Uzakdoğu orijinli klimaların, A sınıfı cihazlara göre yüzde 70-80 daha fazla elektrik tükettiğine dikkat çekti. Ayrıca, standart dışı klimaların elektrik tüketimi açısından teknik özelliklerinin kötü olması, enerji iletim hatları ve trafoları zorluyor ve sistemde çökmelere yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious