Bir beldede daha seçimler iptal

Bir beldede daha seçimler iptal.9366
  • Giriş : 24.04.2009 / 15:12:00

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi Özburun Beldesinde 29 Martta yapılan belediye başkanlığı seçimleri, AK Parti ve CHP'nin sandık sayım sonuçlarına yaptıkları itiraz nedeniyle İl Seçim Kurulu tarafından iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Mazbatasını alarak 14 gün belediye başkanlığı görevini sürdüren CHP'li Belediye Başkanı Hasan Boyracı ise YSK tarafından başkanlık görevinden alındı.

Beldede 7 Haziran 2009 tarihinde başkanlık seçimi için tekrar sandık başına gidilecek. Bu arada, meclis üyeleri arasında yapılacak oylama sonucu geçici belediye başkanı seçilecek. Meclis üyeleri kendi aralarında başkanı seçemezse, Afyonkarahisar Valiliği tarafından bir kamu görevlisi başkan olarak atanacak.

Seçim akşamı sandık kurullarının tutanaklarına göre 573 oy alarak başkan seçildiğini dile getiren CHP'nin adayı Hasan Boyracı, AK Parti adayı Asım Kızılaslan'ın ise 569 oy aldığını söyledi.

Kızılaslan, ''Yapılan itirazlar sonucu İl seçim Kurulu, Özburun Sandık Kurulu tutanaklarına ve birleştirme tutanaklarına sadık kalarak 573 ve 569'u baz alıp benim kazanmış olduğuma karar verdi. Bunun üzerine biz de mazbatamızı aldık. 14 gün görev yaptım. AK Parti'li aday arkadaş da bu olayı YSK'ya taşıyarak seçimlerin iptaline neden oldu'' diye konuştu.

Oy sayımı sırasında usulsüzlük yapıldığını iddia eden AK Parti'nin adayı Asım Kızılaslan, ise şöyle konuştu:

''Sayım yapılırken bir arkadaşımız beni sandık başına çağırarak usulsüzlük yapıldığını söyledi. Fakat beni içeri almadılar. En son sayılan 1116 nolu sandıkta sayım işlemi bittikten sonra seçimi 4 oyla kaybettik. İlçe seçim Kuruluna itirazda bulunduk ve tekrar yapılan sayım sonucunda 1 oy farkla kazandım. Ancak olaylar arda arda gelişti ve YSK seçimi iptal etti.''

Belde sakinleri ise 7 Haziranda yapılacak yeni belediye başkanlığı seçimini bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*