Bir can kurtarmak bir nesli kurtarmaktır!

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'de doku ve organ bağışı konusunda yaşanan ilgisizliğe dikkat çekmek ve bu konuda örnek olmak için tanınan şahıslar doku ve organ bağışında bulunarak örnek tavır sergilemeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler'in doku ve organlarını bağışlamasından sonra şimdiye kadar sadece 6 kişinin organlarını bağışlamak için başvuruda bulunduğu Van'da sağlık kurumlarının başında bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, doku ve organlarını bağışlayarak 7 kişi oldu.

Özer, Sağlık İl Müdürlüğü makamında şahitler ve basın mensuplarının huzurunda doku ve organlarının bağış makbuzlarını ve evraklarını imzaladı.

Van'da son 5 yılda 6 kişinin organlarını bağışladığını hatırlatan Özer, bu kutsal ve ulvi görev için seferberlik ilan etmek gerektiği söyledi.

Özer, "İnsanın başına gelmedikten sonra sonra organ bağışının gerekliliği ya da bu hastalığı yaşayan insanların durumunu anlamıyoruz. Bu vesileyle bir empati yapıp onların yerine kendimizi koymamız gerekiyor. Kendi çocuğumuz ve ailemizden bir birey bu durumda olabilirdi. Bu acziyet içinde onu her gün öyle görseydik ve o zaman biz ne yapardık diye düşünelim. Şahsım olarak bir örnek olması vesilesi ile doku ve organlarımı bağışlıyorum. Bu hareketimizin öncelikle sağlık kurumlarının idarecilerine örnek olur. Bunun bir zincirleme bağış olarak halkımıza örnek olmasını istiyorum." dedi.

Türkiye'de binlerce insanın böbrek hastalığı ve bunun yanında karaciğer ve kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybettiğini ifade eden Özer, bir can kurtarmanın bir nesli kurtarma anlamına geldiğini vurguladı.

Özer, "Bir bitkiyi ya da bir canlıyı yeşertmenin mutluluğu neyse, öldükten sonra bir çok kişi can vermemiz ve hayat katmamız bir çok nesli katmamız demektir. Bunun mutluluğu ve vicdani rahatlılığı ileriye dönük bizden sonraya hayatta kalacak insanlara vereceği mutluluk ve o insanların bize olan minnetleri duaları ve sevgilerinden daha mutlu bir şey olamaz diye düşünüyorum. Türkiye'de doku ve organ bağışı konusunda ilgisizliğin temelinde ihtiyacın gerekliliğini iyi olarak anlaşılmamasından kaynaklanıyor. Bir böbrek hastası çocuğumuz yok. Karaciğer tahribatına uğramış bir aile ferdimiz yok. Bunu yaşamadığımız için bunun önemini anlayamıyoruz. Bunu anlamak için de bu hastalığa yakalanmamız gerekmiyor." şeklinde konuştu.

Özer, bu vesile ile hiçbir beklentinin olmadan insanlığa katkı için 3 ile 9 Kasım aralığında tüm ilçe sağlık grup merkezlerinde ve hastanelerde kurulacak ofislere başvurmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious