Bir çok firma döviz yüzünden batmayacaktı

Bir çok firma döviz yüzünden batmayacaktı.13468
  • Giriş : 14.12.2008 / 12:06:00

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, dövizle işlem hacimlerinde kriz süreciyle birlikte yüzde 10-15 artış olduğunu belirterek, ''Eğer bunu önceden reel sektöre tanıtabilseydik, belki bir çok firma döviz yüzünden batmayacaktı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Kestelli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, finansal piyasaların derinliği, likiditesi ve etkinliğinin borsaları sayesinde arttığını söyledi.

Bunun en önemli göstergesinin VOB'un işlem hacmindeki artışa paralel spot piyasa İMKB'deki işlem hacmi artışı olduğunu belirten Kestelli, ''Bu da iki borsa, spot ve vadeli işlem borsaları arasındaki rekabete değil sinerjinin önemine işaret etmekte ve her iki kurumun rekabeti değil sinerjiyi önemsemesiyle Türk finansal piyasalarına maksimum yarar sağlayabileceğini göstermekte'' diye konuştu.

VOB'un açılışına kadar Türk finans piyasasında vadeli işlemlerin etkin organize bir piyasasının olmadığını söyleyen Kestelli, şunları kaydetti:

''Bu yöndeki çabalar çeşitli nedenlerle etkin bir sonuç verememişti. VOB, bu ihtiyaçtan doğmuştur ve bugün ulaştığı işlem hacmiyle bu ihtiyaca ne derece etkin bir yanıt verdiği de ortada. Yeni ürünlerin de devreye girmesi ile bu katkı katlanarak devam edecek.

Bu çerçevede hisse senetlerine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin borsamızda kote edilmesi en önemli projelerimiz arasında. Üyelerimizden bu konuda yoğun talep gelmekte ve hali hazırda üyelerimiz ile test işlemlerini tamamladık. Buna paralel olarak başlatılan gözetim sistemiyle ilgili teknik çalışmamız da geçen ay itibarıyla bitti.

Ayrıca, borsamızda işlem gören pamuk vadeli işlem sözleşmesinin likiditesinin arttırılması, daha fazla yatırımcının piyasaya çekilmesi amacıyla pamuk sözleşmesinde piyasa yapıcılığı sistemine geçeceğiz.''

Kestelli, VOB olarak piyasalarda sıkıntısı çekilen yeni enstrümanlardan opsiyon sözleşmelerinin işleme açılması yönünde yazılım firmaları ile yaptıkları görüşmelerin hızla ilerlediğini, büyük bir aksilik olmadığı takdirde, 2009 yılı sonu itibariyle projeyi sonuçlandırarak opsiyon sözleşmelerinin işleme açılmasını planladıklarını bildirdi.

Yıl sonu itibariyle işlem hacimlerinin 200 milyar YTL'yi bulacağını ve bu rakamın geçen senenin 2 katı olacağını ifade eden Kestelli, ''Böyle katlayarak gidiyoruz. Ayrıca bu çok sınırlı kontrat sayısıyla oluyor. Şu andaki aktif olan kontrat sayımız 4 tane. Yeni kontratlarımız piyasaya çıkarsa bu 2 kat artışın 3-4 kata çıkacağını umuyorum'' dedi.

Döviz kontratlarındaki işlem hacimlerinde kriz süreciyle birlikte yüzde 10-15 artışın olduğunu anlatan Kestelli, ''Bunu çok öncesinden reel sektöre tanıtabilme fırsatımız olsaydı, sektöre katkısı olacaktı. Belki döviz yüzünden batan bir çok firma batmayacaktı'' diye konuştu.

-İMKB'NİN VADELİ İŞLEM YAPMA İSTEĞİ-

Kestelli, İMKB'nin de vadeli işlem sözleşmesi yapmak için çalışma yaptığını anımsatan Kestelli, şunları kaydetti:

''İMKB yüzde 18 ile VOB'un ortağı. VOB olarak biz vadeli işlem yaparken İMKB'de birden bire 'biz de yapacağız' dediler. Bu yöndeki girişimlerine de devam ediyorlar. Ancak bunun ne kadar anlamlı olduğu tartışılır.

Ortağı oldukları ve vadeli işlem için kurulmuş bir borsa varken 'biz de kuracağız' diyorlar. Bunun yerine aslında İMKB'ya yeni ürünler yapmalılar. İki borsa farklı davranılmalı diye düşünüyorum. Bu isteklerinden vazgeçip geçmeyeceklerini kendileri bilirler ama olması gereken de o diye düşünüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*