Bir çöküşün anatomisi

Bir çöküşün anatomisi.15417
  • Giriş : 23.10.2008 / 09:19:00

Geçen sezon Devler Ligi'nde ilk 3 maçta 5 puan toplayıp bu sezon 1 puan alabilen Fenerbahçe'nin düşüşü inceleme altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsabetli ortası 26'dan 11'e düşen Kanarya, geçen yılın 4 katı gol yedi. Geçen sezon Avrupa'da tarihinin en büyük başarısını yaşayan Fenerbahçe, nasıl oldu da bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı üç maçta sadece bir puan alabildi? Sabah'tan Emir Somer'in incelemesi. Bu sezon Fenerbahçe'nin Avrupa'da oynadığı maçlar, geçen yıl ilk üç maçta da oynayan Deniz Barış, Aurelio, Vederson ve Deivid'in eksikliklerinin takıma nasıl olumsuz yansıdığının bir göstergesi oldu.

1- Inter, CSKA Moskova ve PSV'nin grubunda ilk üç maçta iki gol yiyen ve beş puan toplayan F.Bahçe'nin defansı nasıl bu hale geldi?

Geçen sezonun ilk üç maçında 76 top çalan sarılacivertli takım, bu sezon 63 top çalmayla oynadı. Inter'i mağlup edip iki zor deplasmandan puanla dönen Fenerbahçe, o maçlarda 50 top kaybı yapmıştı. Şimdi ise bu rakam 63'e ulaştı. Geçen sezon ilk 3 grup maçında 2, tamamında ise 6 gol yiyen Fenerbahçe bu sezon sadece ilk 3 maçta 8 golü kalesinde gördü. Savunma, Deniz Barış (Bu sezon Şampiyonlar Ligi kadrosuna alınmadı) ve Aurelio'nun yokluğunda Avrupa'da tek kelimeyle yıkım yaşadı. Rakamlar da bunun en önemli göstergesi oldu. Aurelio-Deniz ikilisi üç maçta top kesme ve çalma rakamlarında 99 ile rakip oyunculara kolay adım attırmamış, yararları da gözden kaçmamıştı. Bugün Maldonado ve Selçuk bu istatistikte 65'i geçemedi. Bu ikilinin eksikliği Fenerbahçe'nin hücum organizasyonlarına da yansıdı. Aurelio gidince, Deniz Barış da kadroda olmayınca ileri top çıkartacak kimse kalmadığı için bu görevi tamamen Alex üstlendi. Ayrıca orta sahayı da toparlamaya çalıştı. Buna rağmen hücuma katkısı en fazla olan isim oldu. Arsenal maçı bunun en açık örneğiydi. Durum böyle olunca Alex de gol atmayı unuttu. Defansın bu başarısız çizelgesi Volkan Demirel'in de geçen sezonki performansını aratmasının başlıca sebebi oldu.

KANATLAR DA İFLAS ETTİ

2- Geçen yıl üç maçta 66 orta yapan ve bunların 26'sında isabet yakalayan kanatlar, bu sezon neden 52 ortada sadece 11 isabet yakaladı?

Bu sorunun cevabı da gayet açık ve ortada... Deivid ile Vederson'un yokluğunda Fenerbahçe'nin kanatları tamamen iflas etti. Luis Aragones, bu sakatlıklara rağmen elindeki en iyi kanat oyuncusu Kazım'ı gereksiz yere 11'in dışında bıraktı. Neticesinde Arsenal kadrosundan da çıkardı. Sağ kanat Maldonado'ya kalınca hezimet kaçınılmaz oldu. Üç maçta adrese giden orta sayısı 11'i geçmedi. Bütün bu rakamlara dayalı olarak sarı-lacivertli takımın geçen sezonki ilk üç maçta attığı korner sayısı da geçen sezona göre 17'den 9'a düştü.

3- Inter, CSKA ve PSV maçlarının ikisini deplasmanda oynayan Fenerbahçe, bu sezon iki maçı sahasında oynamasına rağmen neden gol sayısını artıramadı?

Fenerbahçe'nin o dönemde çok eleştirilen forvetleri, ilk üç maçta gol bile atamamıştı. Atılan gollerin tümünde Deivid ve Alex'in imzası vardı. Yani zamanın başarılı kadrosu üç maçta üç gol atmıştı. Ayrıca 49 şutta 17 isabet bulmuştu. Forvet hattı, 2008-2009'da toplam 35 şut çekti; sadece 14 isabet yakaladı. Alex'in, Aurelio'nun da desteğiyle forvete daha yakın oynadığı o dönemde Fenerbahçe hücum hattı sadece üç defa ofsaytta kalmıştı. Fenerbahçeliler bu sezon ilk üç maçta 14 defa rakip defansın arkasında kalarak bu rakamı katbekat artırdı.

BU BAŞARI DA TESADÜF MÜ?

Bu gözlemlerin beraberinde getirdiği rakamlar Fenerbahçe'deki olumsuz değişimi bir defa daha açıkça ortaya koyuyor. Her geçen gün daha da kötüye giden takımın, zamanında aldığı iyi sonuçlar ve yaşadığı başarı, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın düşüncesiyle 'tesadüf'e dönüşüyor. Yıldırım'a göre 'kadro geçen sezondan daha iyi' olsa bile!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*