Bir çuval incirin hikayesi!

Bir çuval incirin hikayesi!.12922
  • Giriş : 14.08.2007 / 14:32:00

Ligin ilk haftasına Avni Aker'de oynanan Trabzonspor-Sivasspor maçındaki olaylar damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trabzon'un 1-0 üstünlüğü ile devam eden maçın bitimine 30 saniye kala, birkaç kendini bilmez taraftarın sahaya girerek Sivassporlu futbolculara saldırmasıyla çıkan olaylar sonucunda tatil edilen maçın akıbeti merak ediliyor. Bordo-Mavili kulüp ise talihsiz olayların, hakemin tavrı sebebiyle çıktığını düşünüyor.

Avrupa defterini erken kapatan Trabzonspor, ligin ilk haftasında Sivasspor'u Avni Aker'de yenerek hem sezona iyi bir başlangıç yapmayı, hem de 40. yılında şampiyonluk ipini göğüsleyip taraftarı ile barışmayı hedefliyordu. Özellikle Galati hezimetinin izlerini silmek isteyen Karadeniz temsilcisi, geçen sezonun flaş takımlarından Sivasspor karşısında taraftarının da desteğiyle maça hızlı başladı. Ancak hakem Bülent Demirlek'in özellikle ikili mücadelelerde ev sahibi aleyhine düdükler çalması tribünlerde homurdanmalara sebep oluyordu. İlk yarının ortalarında Ceyhun Eriş ile Muhammet Kurtuluş arasındaki tartışma ise olayların habercisiydi sanki. Bu iki futbolcu uzun süre birbirlerine karşı el kol hareketlerinde bulunurken, hakem Bülent Demirlek, bu tartışmayı uzun süre görmedi.

Karşılaşmanın 0-0 biteceği tahmin edilirken Teknik Direktör Ziya Doğan'ın yaptığı son hamleler Bordo-Mavili takımın maça ağırlığını koymasına vesile oluyordu. Dakikalar 85'i gösterdiğinde ise Trabzonspor, arzuladığı gole Ersen Martin'le ulaşıyordu. Golün asisti ise 74'te oyuna giren Ayman'dan geliyordu. Fakat Mısırlı futbolcunun, maçın bitimine saniyeler kala Balili'ye yaptığı sert faul sonrası futbolcular gerildi, o gerginlik aşılamayınca da tribünden büyük tepki geldi. Taraftarın tepkisini iyice çekmeye başlayan hakem Demirlek olayları yatıştırmakta zorlanıyor ve anlamsız bir şekilde kırmızı yerine sarı kartlarla oyuncuları cezalandırıyordu. Konuk ekip serbest vuruş yapmaya hazırlanırken, kendini bilmez bir taraftar hışımla sahanın içine girerek Sivassporlu Mehmet Yıldız'a yumruk atıyor ve adeta bir çuval inciri berbat ediyordu. Sivassporlu futbolcuların tartakladığı Bordo-Mavili taraftar güçlükle saha dışına çıkarılırken, Avni Aker'in çimleri bir anda ana baba gününe dönüyordu. Statta güvenliği sağlayan özel güvenlik çalışanlarının sahaya giren taraftarları engellemek yerine olayları izlemesi de herkesi hayrete düşürüyordu. Galatasaray'ın beş maç ceza almasına sebep olan G.Saray-F.Bahçe derbisini tatil edemeyen hakem Demirlek ise bu sefer, bitime saniyeler kaldığı halde, güvenlik gerekçesiyle tatil kararını veriyordu. Sonuç olarak son derece zor geçen bir maçta üç puanı avucunun içine alan Trabzonsporlu futbolcuların emeği, birkaç taraftarın düşüncesiz davranışları nedeniyle boşa gitme tehlikesiyle karşı karşıya. 40. kuruluş yıl dönümü nedeniyle iki haftadır resmi sitede, "Kavgayı ağacın yaprağına yaz, sonbahar gelsin, yapraklar kurusun diye. Öfkeyi bir bulutun üstüne yaz, yağmur yağsın, bulut yok olsun diye. Nefreti karların üstüne yaz, güneş açsın, karlar erisin diye. Ve dostluk ile sevgiyi, yeni doğmuş bebeklerin yüreğine yaz, onlar büyüsün, dünyayı sarsın diye." şeklinde duyuruda bulunan Bordo-Mavili ku-lüp ise olayların çıkış sebebini araştırıyor.

İBRAHİM ŞAHİN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious