Bir daha savaş olmasın

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

İsrail saldırıları sonucunda ailelerini kaybeden Lübnanlı çocuklar, İstanbul'un tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Esenler Belediyesi, Lübnan'da İsrail saldırıları sırasına mağdur kalan yaklaşık 14 çocuğu, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmaları için aileleri ile birlikte İstanbul'a getirdi. Gezilerinin İlk gününde Galatasaray antrenmanını takip eden çocuklar, ikinci günlerinde de kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi. Topkapı Sarayı'nda bulunan tarihi eserleri büyük dikkatle izleyen çocuklar, daha sonra Sultan Ahmet Camii'ne geçti.

Lübnan'da yaklaşık bir ay boyunca İsrail'in bombardımanı altında kaldıklarını dile getiren Lübnan Bizim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Trablus Belediye Meclis Üyesi Dr. Halid Tadmuri, Türkiye'den Lübnan'a birçok yardımların yapıldığını söyledi. Türkiye ismini çok duyduklarını ve o yüzden Türkiye'yi görmek istediklerini belirten Halid Tadmuri, "Gezi projesini önerdik ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan bizim önerimizi kabul ederek Lübnan'ın çeşitli bölgelerinden 14 çocuğun yakınlarıyla birlikte gelmesini sağladı. Çocuklar Güney Lübnan'da ve Bekaa Vadisi'nden geliyorlar." diye konutlu.

Bazı çocukların tamamen yerle bir olan köylerden geldiğini kaydeden Tadmuri, "Burada bulunan çocuklar kimi kardeşini, kimi annesini, kimi babasını ya da tüm ailesini kaybetmiş. Ayrıca bombardıman sırasında yaralanmış üç çocukta var." dedi. Çocukların bu gezi sayesinde savaş etkisini atmaya başladıklarını anlatan Tadmuri, "Arada bir şimşek sesi duyduklarında korksalar bile, yine de İstanbul'da çok mutlular. Barışın nasıl bir şey olduğunu burada görmektedirler." ifadelerini kullandı.

Gezilernin Pazar gününe kadar süreceğini ve Ramazan'ın ilk gününde iftarı İstanbul'da açacaklarını belirten Tadmuri, "Yarın Esenler Meydanı'nda her bir çocuk kaybettiği arkadaşlarının fotoğraflarını ya da bombardımanların yaşandığı bölgenin resimlerini sergileyecek." şeklinde konuştu.

İsrail'in bombardımanları sırasında köyünde olduğunu söyleyen Zeynep Bawab ise, 15 gün boyunca bombardıman altında kaldığını ve bu süre zarfında annesiyle görüşemediğini anlattı. Daha sonra annesinin savaş bölgesinden kaçarak yanlarına geldiğini belirten Bawab, "Burada annem, Fatma ve Sara adında arkadaşlarımın vefat ettiğini söyledi. Bu üzücü haberi zor kabullendim. Savaşın ne kadar acı bir şey olduğunu göstermek için yarın bu arkadaşlarımın fotoğraflarını sergileyeceğim." dedi.Daha önce Türkiye'nin hakkında pek bilgi sahibi olmadığını anlatan Bawab, "Ama güzel bir ülke olduğunu duymuştum. Türkiye'yi çok beğendim. İstanbul'un bahçe ve parklarını sevdim, özelikle camileri güzel. Bunları gidince arkadaşlarıma anlatacağım." diye konuştu.

Savaşta bir bombanın etkisiyle yaralanan İbrahim Hoballah'da yaşadığı dramı anlattı. Hoballah, "Ben ve arkadaşlarım oyun oynuyorduk, o sırada patlama meydana geldi. Kaçmaya başladık ama üzerime taş yığınları yıkıldı. Hastane'ye kaldırıldım, ayaklarım yaralıydı. Bir de böbreklerimin durduğunu söylediler. Bu yüzden vücudum şişmişti. Suriye'de başka büyük bir hastaneye naklettiler, orada da ancak yüzde 2 kurtulma şansımın olduğunu söylediler. Tedavi gördüm ve şu anda iyim." dedi.

Türkiye'ye ilk defa gelidiğini ve İstanbul'u sevdiğini belirten Hoballah, "İsterdim ki arkadaşlarım da benimle birlikte gelsinler ve buradaki güzellikleri görsünler." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious