Bir değişim dönemine giriyoruz

  • Giriş : 25.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, son günlerde siyasetin ısındığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ayaş'ta düzenlenen Dut Festivali'ne katıldı. Festivalde DYP Genel Başkan Yardımcısı Önder Sav, Yılmaz Ateş, Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin de katıldı. Festival alanında protokoldeki yerini alan Deniz Baykal'a gümüş bir tepside dut ikram edildi. Gazetecilere kendi eliyle dut yediren Baykal, ardından tepsiyi eline alarak protokoldeki diğer kişilere de ikramda bulundu. Festivalde konuşma yapan Deniz Baykal, Ayaş'ın görmüş geçirmiş Ankara'nın en eski dönemli saygın merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Ankara denilince bazı kişilerin aklına sadece Çankaya ve Kavaklıdere'nin geldiğini söyleyen Baykal, "Asıl Ankara'nın ruhu Beypazarı, Nallıhan, Ayaş, Güdül'de akar." dedi.

"Dut yeyip farklı konuşacağız. Dut yiyeceğiz ama dut yemiş bülbül olmayacağız. Gerçekleri söyleyeceğiz" diyen Baykal, ısınan havalarla birlikte siyasetin de ısındığını kaydetti. Bunun demokrasinin doğal bir parçası olduğunu dile getiren Baykal, halkın bir süre sonra bitirdiği iktidarı kendi eliyle götürdüğünü söyledi. Demokraside en büyük gücün halk olduğunu ifade eden Baykal "Şimdi öyle anlaşılıyor ki bir değişim dönemine giriyoruz. Yenilenme ihtiyacı yavaş yavaş ortaya çıktı" diye konuştu. Milletin en doğru kararı vereceğini aktaran Baykal, bunu herkesin içine sindirmesi gerektiğini dile getirdi. Son dönemde doların patladığını, ekonominin çalkantı içine girdiğini aktaran Baykal, "Bunların altında yapılan yanlışlıklar yatıyor" dedi.

Alt kimlik üst kimlikten bahsedenlere meydanın bırakılmaması gerektiğini kaydeden Baykal, bir tek kimlik olduğunu vurgulayarak "O da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türk kimliğidir. Hepimiz bu kimliğin parçasıyız. Biz ulus devlet olarak varız. Bu kimlikle varolmaya devam edeceğiz. Bunu herkesin içine sindirmesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Herkesin kendi etnik kimliği olabileceğini ancak bunun herkesin aynı milletin vatandaşı olmasına engel olmayacağını ifade eden Baykal, yapay bir din kavgası varmış gibi gösterildiğini savundu.

Türkiye'de insanları inanç açısından birbirine düşürmeye çalışanların olduğunu savunan Baykal, "Bunu isteyenlere fırsat vermeyeceğiz" dedi. Türkiye'nin müslüman bir toplum olduğunu ve bundan da iftihar edildiğini söyleyen Baykal, "Siyasetçilerin elini dinden çekmesi lazım. Din istismarcılarına meydanı boş bırakmamak lazım. Türkiye'de herkesin inancını yaşamasında bir engel mi var" diye konuştu. Türkiye'de 70 bin camide hergün okunan beş vakit ezanla insanların namaza çağrıldığını dile getiren Baykal, "İsteyen oruç tutacak, isteyen Hacca gidecek, isteyen namaz kılıcak... İnsanları inananlar ve inanmayanlar diye ayırmaya kimsenin hakkı yok" dedi.

İnançlara ve devlet düzenine söz söyletilmemesi gerektiğini kaydeden Baykal, "Mustafa Kemal Atatürk'e de sahip çıkalım" çağrısında bulundu. Baykal, "Bunları başarırsak bütün sorunları çözeriz" dedi. Baykal, namusluların da en az kadar namussuzlar kadar cesur olması gerektiği anlayışını uygulayarak, problemlerin çözülebileceğini savundu.

Festivalde Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, CHP Lideri Deniz Baykal'ı Ayaşlıların hemşehrisi ilan ederek bir plaket takdim etti. Plaketi alan Baykal, "İşin aslı, 'belediye başkanı" bu plaketi Ayaş'a hizmet ettiğim için değil, gelecekte hizmet etmemi garanti altına almak için verdi." diyerek espiri yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious