Bir depo benzin 5 YTL ucuzladı

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Petrol fiyatlarındaki düşüşe, doların yeni lira karşısındaki değer kaybı eklenince akaryakıt fiyatları düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mayısta başlayan dalgalanmayla haziranda 1,7 yeni liraya tırmanan dolar da dünü 1,44 yeni lira seviyelerinden kapattı. Bu durum, daha önce petrol fiyatlarındaki tırmanış ve kurdaki yükselme yüzünden zamlanan akaryakıt fiyatlarında ağustos başından itibaren ikinci indirimi getirdi. Benzin fiyatı dün itibarıyla 10 kuruş daha gerilerken psikolojik sınır kabul edilen 3 YTL'nin de altına düşmüş oldu. Bu sayede 50 litrelik hacme sahip bir otomobilin deposunu doldurmanın maliyeti 5 yeni lira daha ucuzladı. Bundan önceki benzin indirimi 4 kuruş ile 8 Ağustos'ta yapılmıştı.

Akaryakıt fiyatları, ham petrolün uluslararası piyasadaki fiyat değişimi ve dolar kurundaki artış yüzünden yılbaşından bu yana 18 kere arttı. 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi peş peşe gelen zamlarla 3 yeni lirayı aştı. "Zamlı dönem geri mi geliyor?" endişesi başlarken ağustos başında yapılan indirime ikincisi eklenince araç sahipleri az da olsa nefes aldı. 95 oktan kurşunsuz benzinin pompa fiyatı son indirimin ardından 2,95 yeni liraya kadar geriledi. 50 litrelik depoyu doldurmak için ödenen tutar da 147,5 yeni liraya düştü. Zamdan önce aynı depo 152,5 yeni liraya doluyordu. Uzmanlar, benzindeki indirimde Avrupa petrol piyasalarında yaşanan ani fiyat düşüşlerinin yanı sıra, yaz mevsiminde havaların beklenenden daha sıcak geçmesinin de etkili olduğunu belirtiyor. Benzin, fuel oil gibi akaryakıt ürün fiyatlarında yapılan yüzde 2-4'lük indirimi sevindirici bulan Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkanı Atıf Ketenci, "Bizde fiyatlar zaten çok yüksek. İndirimler devam etmeli." dedi. Yaz aylarında ‘tatil' dolayısıyla genel olarak tüketimde bir düşüklük olduğunu ifade eden Ketenci'ye göre fiyatların aşağı çekilmesinde bu durumun da etkisi var.

Uluslararası piyasada ham petrol fiyatları, İsrail'in Lübnan'a saldırması ve savaşın önemli petrol üreticisi İran'a sıçraması endişesi ile 79 dolar sınırına dayanmıştı. İsrail ile Lübnan arasında varılan ateşkes üzerine, gerilemeye başlayan petrolün varil fiyatı düşmeye başladı. Dün itibarıyla ABD ham petrolünün eylül ayı varil teslim fiyatı, 14 sentlik düşüşle 72,91 dolara, Brent türü Kuzey Denizi ham petrolünün varil fiyatı da 28 sent düşüşle 73,52 dolara kadar geriledi. Uzmanlar, İsrail'in Lübnan'a saldırısı ile tehlikeli bir döneme giren Ortadoğu bölgesinde savaşın ateşkesle sonuçlanmasını çok olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Bölgenin önemli petrol kaynakları barındırdığına dikkat çeken uzmanlar, bu yüzden en ufak kriz söylentisinin bile fiyatları yukarı yönlü harekete geçirdiğini belirtiyor. Uzmanlar, dünya petrol tüketiminde arz-talep sorunu yaşanmamasına rağmen fiyatların bu kadar yükselmesini ise ‘spekülatif' hareketlere bağlıyor.

İran’la petrol arama konusunda anlaşma sağlanamadı

Türkiye ile İran arasında, bu ülkede petrol aramalarını da kapsayan enerji anlaşması şimdilik askıya alındı. Edinilen bilgiye göre Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek başkanlığında yapılan heyetlerarası görüşmeler gün boyu sürdü. Ancak doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya satılması, Türkiye’ye fiyat avantajı sağlanması ve İran’da petrol aramaları konularında uzlaşma sağlanamadı. Dolayısıyla İran Petrol Bakanı Kazım Vaziri Hamaneh’in Türkiye’den ayrılmasından sonra teknik heyetler yeniden masaya oturacak. Uzlaşmaya varılan metin Enerji Bakanı Hilmi Güler'in imzasının ardından Tahran’a gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious