Bir e-posta 40 can kurtardı

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in hedef ayırt etmeden saldırdığı Lübnan'da hastaneler bile binlerce metre yükseklikten atılan bombalarla vuruluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyrut'ta görevli Dr. İlyas Nikola, hastaları için çözüm yolu bulmaya çalışıyordu. Haftada üç gün diyalize bağlanan onlarca hasta, malzeme sıkıntısından artık haftada sadece iki gün diyalize sokulabiliyordu. Özellikle böbrek hastası çocuklar için malzemelerin azaldığı hastanede bulunan bu çocuklara, savaşta evleri yıkılan çok sayıda böbrek hastası çocuk daha ekleniyordu.

Dr. Nikola, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olan çocukların kaderini değiştirmek için son umut olarak evindeki bilgisayardan internete girdi ve tanıdığı dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarına e-posta göndermeye başladı. Her gün e-postalarını kontrol eden Dr. Nikola, zamanla yarıştığının farkındaydı.

Sonunda beklediği yanıt Fransa'dan, bir Türk hekimden geldi. Prof. Dr. Dilaver Ergin, kilometrelerce uzaktaki dostundan kendisine ulaşan yardım çığlığına hemen yanıt verdi. Gereken işlemlere hemen başlayacağını, Türkiye'deki vakıflarla bağlantı kuracağını ve ilaç yardımı için elinden gelen her şeyi yapacağını yazan Prof. Dr. Ergin, bu yanıttan sadece birkaç gün sonra Lübnan'a telefon açarak müjdeyi verdi: ''Türk Böbrek Vakfı ve Diyaliz Derneği işbirliğiyle 7 ton hemodiyaliz malzemesi sağladık. Türkiye'den size göndereceğiz.''

Bu telefon günlerce hastanede çaresizce dolaşan Dr. Nikola'nın sonunda rahatlamasını sağladı.

Bugün hastanede ziyaret ettiğimiz Dr. Nikola, Türkiye'den gelecek yardımların en çok bir gün sonra hayatları tehlikeye girecek çocukları kurtaracak olmasına sevindiğini söylüyor, sevinçle hastane koridorlarında dolaşıyor, diyalize girecek hastalarla şakalaşıyor.

Dr. Nikola duygularını şöyle ifade etti:

''Yaşadığımız savaş ortamında bütün hastalarımız için çok endişeleniyorduk. Ama çocuklar için daha da üzülüyorduk. Elimizde malzemeler bitmek üzereydi. Ama gönderdiğim maillere aldığım cevaplar bizim için çok büyük öneme sahip. Türkiye'den gelecek hemodiyaliz malzemeleri sayesinde yaklaşık 40 çocuk böbrek hastamızın hayatı 3 hafta daha uzadı. Eğer bu yardımlar bugün gelmeseydi, bugün 22 çocuğumuzun diyalizdeki son günüydü. Bu çocuklar ölecekti. Onun için Türk Dışişleri Bakanlığına, Beyrut Büyükelçiliğinize, Genelkurmay Başkanlığınıza, kısacası Türkiye'ye teşekkür ederiz. Türkiye'nin bu yardımını unutmayacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious