'Bir emriniz var mı?' başına iş açtı!

'Bir emriniz var mı?' başına iş açtı!.17967
  • Giriş : 07.03.2009 / 09:23:00

Kerinçsiz'e "Bir emriniz var mı?" diyen Hakim Yalçınkaya için inceleme başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanlığı, Ergenekon davası sanığı avukat Kemal Kerinçsiz'e "Bir emriniz var mı?" diyen Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya için inceleme başlattı. Kerinçsiz'in polisteki sorgusunda gündeme gelen incelemeye konu olan telefon görüşmesinde ilginç diyaloglar vardı.

Yalçınkaya, Kerinçsiz'e 'abi' diye hitap ederken, Kerinçsiz de hakime, 'Hakkıcığım' diyordu. Ayrıca Yalçınkaya, Kerinçsiz'e, "Bir emriniz var mı?" şeklinde hitap ediyordu.

Ancak mahkemenin kararından çok daha sonra açıklayacağı 'gerekçeli karar' tartışıldı. Zira hâkim, gerekçeli kararında Ergenekon terör örgütünü aklıyordu. Kararda aralarında Hindistan ve Pakistan'ın da yer aldığı Türk dünyasını birleştiren Ergenekon kelimesinin kirletildiği, terörle mücadele edenlerin kitapta suçlu gösterildiği aktarılıyordu. Ergenekon manifestosu olarak değerlendirilen gerekçeli kararda, terörle mücadele eden üst düzey görevlilerin benzer ithamlarla pek çok kez pasifize edilmeye çalışıldığı vurgulanarak, Ergenekon iddianamesinde de yer alan birçok suçlama hayal mahsulü olarak görülmüştü.

Aynı hâkim daha sonra Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Kemal Kerinçsiz'le yaptığı telefon görüşmesiyle tartışıldı. Kerinçsiz'in emniyetteki sorgusunda da gündeme gelen telefon görüşmesinde ilginç diyaloglar vardı. Yalçınkaya, Kerinçsiz'e 'abi' diye hitap ederken, Kerinçsiz de hakime, 'Hakkıcığım' diyordu. Görüşmenin sonunda Yalçınkaya, "Bir emriniz var mı?" diye de soruyordu.

Zihni Çakır, kendisini 1 yıl 6 ay hapse mahkûm eden Yalçınkaya'nın tarafsız olmadığının ortaya çıktığını söyleyerek, Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Bakanlık bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazarak ön inceleme yapılmasını istedi. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı vasıtasıyla Çakır'ın ifadesine başvurdu. İnceleme sonucuna göre soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek. Yalçınkaya hakkında idari soruşturma açılmasına karar verilirse buna Ceza İşleri Genel Müdürlüğü bakacak. Adli soruşturma açılması halinde ağır ceza mahkemesinin görev alanına girecek. Soruşturma sonunda dava açılması halinde Yalçınkaya, Yargıtay'da yargılanacak.

Hakkı Yalçınkaya ile Kemal Kerinçsiz'in yolu öldürülen gazeteci Hrant Dink'in yargılandığı davada da kesişmişti. Kerinçsiz, Dink hakkında 301. madde kapsamında suç duyurusunda bulunmuş, her duruşma öncesi Şişli Adliyesi'nin önünde gösteri yapmıştı. Hakim Yalçınkaya da, Hrant Dink'in yargılandığı 301 davasına bakan hâkimler arasında yer alıyordu. Dink'in öldürülmesinin ardından Yalçınkaya, Agos Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Arat Dink ve İmtiyaz Sahibi Serkis Seropyan'ın 301. maddeden yargılandıkları davaya da baktı. Yalçınkaya, sanıkları birer yıl hapis cezasına çarptırmış, bu davanın gerekçeli kararı da çok ses getirmişti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*