Bir eve sığamıyorlar

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

37 kişilik aile kalabalık oldukları için hiçbir yerde barınamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Burada da kaymakamlık engeline takılan ailenin en büyük isteği başlarını sokacak bir evlerinin olması. Kaymakamlık ise hazine arazisine yapılan gecekonduyu yıkmakta kararlı.
Üç erkek kardeş, eşleri, çocukları, bekar olan 3 kız kardeşleri ve bir halaları, anneleri, dayıları ve dayılarının çocukları ile birlikte toplam 37 kişi ediyor. Kağızman'ın Duranlar köyünde 2 yıl önce meydana gelen heyelan sebebiyle evleri yıkılan Dağ ailesi, evsiz kalınca yerleşecekleri bir yer aradı. Akçay köyüne giderek buraya yerleşen aile 'kalabalık' sorunu yaşayınca köylü tarafından istenmedi ve o köyden çıkmak zorunda kaldılar. 2 ay önce ise Kağızman ilçesine geldiler. Toprakkale Mahallesi'nin Encihan mezrasında bir gecekondu yapan aile burada yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olan bu yerde 10 metrekarelik bir oda yapan aile reisi İbrahim Dağ (44) burada zor şartlar altında yaşadıklarını söylüyor. Eşi Nafya Dağ (40) ve en büyüğü 14, en küçüğü 1 yaşında olan 10 çocuğuyla birlikte 2 yıldan beri yaşayacakları bir ev yapamadıklarını dile getiren İbrahim Dağ, Kağızman'a yaptığı gecekondunun ise kaymakamlık tarafından yıkılacağını söyledi. İbrahim Dağ ve ailesinin yanı sıra tek odalı gecekonduda Haydar Dağ (47) ve eşi Hanım Dağ (37) ile 6 çocuğu, Kasım Dağ (36) ve eşi Ayten Dağ (34) ile 5 çocuğu, bu kardeşlerin 3 kız kardeşi ve bir halaları, anneleri yaşıyor. Ayrıca heyelandan sonra kendileri gibi evsiz kalan ve özürlü olan dayıları Ali Çapan ve 4 çocuğunun da birlikte yaşamaya başladığı Dağ ailesi 37 kişilik bir nüfusa ulaştı.

Yaz mevsimi nedeniyle aileden bir kısmının kendi köylerine başkalarının hayvanlarına çobanlık yaptığını belirten İbrahim Dağ, bu nedenle şu an 20 civarında bir nüfusları olduğunu ifade etti. Dağ, hem civarda bulunan vatandaşların hem de çobanlık yaptıkları yerden gelen para veya yardımlarla ayakta kaldıklarını söyleyerek, "Önce Akçay köyüne oradan da Kağızman'a geldik. Bu kadar kalabalık olduğumuz için barınacak bir yer bulamıyoruz. Biz de burada kaymakama sığındık. Bir gecekondu yaptık, şimdi kaymakam buranın yıkılacağını söylüyor. Ben Akçay'dan çıktığımızda hem kışın barınabilmek hem de çocukların okulunun devam edebilmesi için Kağızman'a geldim. Ama burada da barınamıyoruz. Kış yaklaşıyor. Herkes hazırlık yaparken ben çocuklarıma bir dam yapamıyorum" diye konuştu.

Kağızman Kaymakamı Mehmet Sinan Yıldız ise bu ailenin kendi köylerinden çıktıktan sonra Akçay köyünde bir arazi satın aldıklarını ama orada köylünün bunları barındırmadığını ifade etti. Daha sonra ailenin Kağızman'a gelerek burada bir gecekondu yaptıklarını dile getiren Yıldız: "Bu yapı hazine arazisi üzerine yapıldığı için yıkılacaktır. Eğer müsaade edilse herkes köyünden kalkıp gelir, burada yer işgal eder" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious