Bir Filistinli daha öldürüldü

  • Giriş : 06.07.2006 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da İsrail askerleriyle Filistinliler arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda bir Filistinli haytını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Filistinliler, İsrail tank ve helikopterlerinden açılan ateşe ve zırhlı araçlarına karşı anti-tank roketleri ve otomatik silahlarla karşılık veriyor.

Görgü tanıkları; Hamas, İslami Cihad ve El Fetih'in silahlı kanadına bağlı Filistinlilerin İsrail tanklarına karşı birlikte savaştığı bilgisini verdi. Filistinliler en az 7 anti-tank roketi ateşlerken, İsrail kaynakları bu saldırıların hasara neden olmadığını öne sürdü. İsrail'in bölgede düzenlediği hava saldırısında bir Hamas üyesi ölmüştü. Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 28 Haziran'dan bu yana 12 Filistinli öldürüldü.

Hamas'ın Aşkelon kentini hedef alan roket saldırıları düzenlemesinin ardından İsrail askerleri, Gazze Şeridi'nde Eylül ayında boşaltılan ve Hamas üyelerinin İsrail'e roket fırlatmak için kullandığı Yahudi yerleşim birimlerine girmeye başladı. Beyt Lahiya yakınındaki eski 21 Yahudi yerleşim biriminden 3'üne helikopterlerin korumasında giren İsrail tankları, bu bölgelerden yapılan roket saldırılarını azaltmayı hedefliyor. İsrail kaynakları, Ehud Olmert hükümetinin Gazze Şeridi'nde tampon bölge oluşturmaya çalıştığını ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious