Bir gazeteye 20 gün kapatma cezası

Bir gazeteye 20 gün kapatma cezası.13859
  • Giriş : 07.07.2009 / 09:57:00
  • Güncelleme : 07.07.2009 / 09:59:00

Birleşik Arap Emirlikleri'nde basılan günlük Arapça Emarat El Yevm gazetesi ve internet sitesi, mahkeme kararıyla 20 gün kapalı kalacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ceza, Abu Dabi üst mahkemesi tarafından onayladı ve dün başladı. Bunun yanı sıra, hakaret gerekçesiyle gazete editörü Sami El Riyami ile yayınevi Arap Medya Grubu başkanı Abdüllatif El Sayig, 5 bin 450'şer dolar para cezasına çarptırıldı. Davanın, Ekim 2006'da Emarat El Yevm gazetesindeki bir makalenin "Warsan Haralarının Abu Dabi yarışında atlara steroid verdiğini" iddia etmesiyle başladığı öğrenildi.

Gazete yönetiminin Abu Dabi Milli Medya Konseyi'nden cezaya dair resmi yazıyı Pazar günü aldığı ifade edildi. Mahkeme kararı geçen yıl Kasım ayında verilmiş, ardından gazete karara itiraz etmişti. Üst mahkeme de cezayı onayladığı için yayınevinin artık herhangi bir itiraz hakkı bulunmuyor.

MEDYA SEKTÖRÜ ENDİŞELİ

Gazeteye verilen süreli kapatma cezasına yerel ve uluslararası medya kuruluşları tepki gösterdi.

Ülkedeki Gazeteciler Birliği başkanı Muhammed Yusuf, "Medyamızın büyük gelişme gösterdiği bir zamana denk gelen bu cezayla medya çalışanları rahatsızlık duyuyor" dedi. Mahkeme kararına karşı olmadığını, bilakis saygı duyduğunu belirten Yusuf, "bir gazeteyi askıya almanın liderlik vizyonuna uymadığını ve bunun toplu bir cezalandırma olduğunu" ifade etti. Yusuf ayrıca gazetecilerin de yazdıklarından sorumlu olduğunu fakat düşüncenin belirtildiği durumlarda sorumluluğun 'düzeltme, özür, ceza ve tazminat' şeklindeki dört kuralla sınırlı olması gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) da bir bülten yayınlayarak, Emarat El Yevm gazetesine verilen süreli kapatma cezasından dolayı 'hayal kırıklığına' uğradıklarını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*