'Bir gün Dibaba'yı da geçecegim'

'Bir gün Dibaba'yı da geçecegim'.14624
  • Giriş : 23.08.2008 / 14:05:00

"Türk halkının çok sevindiğini biliyorum merak etmesinler bir gün Dibaba'yı da geçeceğim" diyor Elvan. Ama bakın iki atlet arasında ne gibi farklar var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pekin Olimpiyatları'nda 5 bin ve 10 bin metre bayanlar finalinde 2 gümüş madalya alarak Türkiye atletizm tarihine geçen milli atlet Elvan Abeylegesse, 5 bin metre finalinde ölümüne koştuğunu, antrenörünün yarış öncesi 'diğer madalyanı unut" dediğini belirterek, "Hocamın verdiği taktikler ve özgüvenim sayesinde ikinci madalyayı da kazandım. Bir gün Etiyopyalı atlet Tirunesh Dibaba'yı da geçeceğim, Türk halkının çok sevindiğini biliyorum, onları sevindirdiğim için çok mutluyum" dedi.

DOKTORU BİLE YOK

Milli atlet Elvan Abeylegesse'nin antrenörü Anatoly Bychkov ise, Dibaba'nın başka bir taktikle geçilemeyeceğini ifade ederek, "Sadece Kenyalı hızlı giderse Dibaba zorlanacaktı, Dibaba'nın 4 tane ABD'li doktor, masör ve menajeri var. Elvan'ın ise özel doktoru yok. Artık Elvan için de ekip lazım" diye konuştu.

İki gümüş madalyalı milli atlet Elvan Abeylegesse, Olimpiyat Köyü'nde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Olimpiyatların kendi açısından çok güzel geçtiğini ifade eden Elvan Abeylegesse, "5 bin metre finali öncesi antrenörüm madalya alacağımı söyledi. Bana, '10 bin metredeki gümüşü unut, burada da alacaksın. Sonuna kadar, ölümüne gideceksin' dedi. Kendime güvendim. Stadyum içinde sürekli taktik verdi. Ne yapacağımı anlattı. Ona yüz metre çıkışında her turda bakıyordum, bana ne yapacağımı söylüyordu. Güzel bir yarış oldu. Rakipleriniz kazanmak için geliyor. Biz de kazanmak için çok çalıştık ve kendimize güvendik" diye konuştu.

"BİR GÜN DİBABA'YI DA GEÇECEĞİM"

Pekin'de 10 bin finalinde Olimpiyat Rekoru kıran Dünya Rekoru'nun da sahibi Tirunes Dibaba'nın formda olduğunu ve iyi derece yaptığını belirten Elvan Abeylegesse, "Onu geçmek için denedim ama olmadı. Bir gün geçeceğime inanıyorum. Neden olmasın, herkes insan" dedi. Güzel bir tatil yapacağını kaydeden Elvan Abeylegesse, düğüne ise daha zamanının bulunduğunu ifade etti. Elvan Abeylegesse, başarısının arkasında sadece kendisi ve antrenörü olmadığını da hatırlatarak, "Federasyonumuz var, kulübüm var, bizi destekleyen Türk halkı var. Onlara teşekkür ediyorum. Hakkımda olumsuz yazılar yazılmış. İnsan başardığı zaman arkasından başka şey konuşuluyor. Ben gazete okumuyorum, antrenörüm okuyor. Ama bunlar benim için avantaj oldu. Bu yüzden rahatım. Ben, Türk halkının çok sevindiğini biliyorum, ben de onları sevindirdiğim için çok mutluyum" diye konuştu.

Elvan Abeylegesse'nin antrenörü Anatoly Bychkov ise, olimpiyatın havasının farklı olduğunu, Avrupa ve Dünya Şampiyonları'nın yarıştığını vurgulayarak, "İyi bir taktik uyguladık. Elvan da bunu başarıyla gerçekleştirdi. Başka taktik Dibaba'yı geçemezdi. Sadece Kenyalı hızlı giderse Dibaba zorlanacaktı. Dibaba kapalı kutu. Ama 4 tane ABD'li doktor, masör ve menajeri var. Elvan'ın özel doktoru yok. Masör ve doktor lazım. Büyük sporcu olan herkese lazım. Artık ekip gerekiyor. Federasyon ile konuşacağız.

Federasyon Başkanımız kampla ilgili ne istediysek verdi. Sorun çıkmadan gidip geldik. Dün de Federasyon Asbaşkanımız Salih Münür'ün doğum günüydü. Kendisi, 'Bana en büyük doğum günü hediyesi verdiniz' dedi" ifadelerini kullandı.

Milli atlet Elvan Abeylegesse, Olimpiyat Köyü'ndeki anfi tiyatroda Pekin maskotları ve gümüş madalyalarıyla birlikte basın mensuplarına poz verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*