Bir günde 9 dünya lideri ile konuştu

Bir günde 9 dünya lideri ile konuştu.7964
  • Giriş : 08.11.2008 / 11:44:00

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, zaferden sonraki günü telefon başında geçirdi. 9 dünya lideriyle küresel mali kriz, Irak, İran ve Afganistan'ı görüştü..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüm dünya ABD'deki seçimlere kilitlenmiş durumda... Her ülke, her lider kampanyası sırasında barışçıl bir mesaj veren Obama ile yakın ilişkiler kurmak istiyor... Bu düşüncenin bilincinde olan Obama, seçimden sonra ilk gününde 9 lideri arayarak onlarla dünya meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Obama, Avustralya, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İsrail, Japonya, Meksika ve Güney Kore liderlerini arayarak seçim sonrası kutlamalarına cevap verdi.

MALİ KRİZİ GÖRÜŞTÜ

Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, dünyadaki ekonomik kriz, Afganistan'da istikrarın sağlanması, iklim ve İran'ın nükleer programıyla ilgili ortak çaba harcanması konusunda görüş birliğine vardı. Obama, Japonya Başbakanı Taro Aso ile de ekonomi konusunda görüştü. Basına konuşan Obama, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'dan gelen kutlama mesajıyla ilgili olarak, "Seçimden bu yana çok az zaman geçti. Mektubu değerlendirdikten sonra gereken yanıtı vereceğim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*