Bir haftada 24 terörist öldürüldü

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın eylemlerini artıracağı istihbaratını alan güvenlik güçleri örgüte yönelik operasyonlarını hızlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Son bir hafta içinde yapılan operasyonlarda 24 terörist ölü ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "Mayıs ayında terör örgütünün eylemlerini artıracağı yönünde istihbaratımız var." yönündeki açıklamalarının ardından Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Siirt ve Batman'daki birliklerle askeri operasyon başlatıldı.

Vurkaç taktiğiyle güvenlik güçlerine zarar vermeye çalışan teröristlere karşı harekete geçen güvenlik güçleri, Kandil Dağı'nda mevzilenen yaklaşık 3 bin teröristin eylem yapmak için sınırdan sızma girişimlerine karşın operasyon başlattı.

Birgün içinde 9 teröristi etkisiz hale getiren güvenlik güçleri, çatışmalarda 1 şehit verdi. Güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK'ya yönelik 2007 yılında yaptığı operasyonlarda 51 terör örgütü mensubu öldürülürken; 18 güvenlik görevlisi ise başta örgütün döşediği mayınlar olmak üzere çatışmalarda şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, mayın patlamaları sonucu ise 30 güvenlik görevlisi yaralandı.

Bölgede çatışmalar dün akşamdan beri devam ederken, güvenlik güçleri tarafından hava ve karadan başlatılan operasyonlarda 30 PKK'lının çembere alındığı belirtiliyor.

Tunceli'nin Hozat, Ovacık ve Çemişgezek ilçeleri arasındaki bölgede sürdürülen operasyonlara, Diyarbakır'daki İkinci Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı'na bağlı uçaklar da havadan destek veriyor.

Hareketin arttığı hava sahasında, uçakların biri inip diğeri kalkıyor. Teröristlerin Türkiye'den tamamen çıkarmayı hedefleyen operasyonlar, Tunceli'nin Pülümür ilçesi ile Elazığ'ın Pali ilçesi kırsalında devam ediyor. Güvenlik güçlerinin, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ile Şırnak, Hakkari ve Siirt olmak üzere iki ayrı yerde başlattığı geniş çaplı operasyon da devam ediyor.

Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı'ndan demiryolu ile gönderilen askerî birlik ve zırhlı araçlar Şırnak kırsalına mevzilendirildi.

Erzurum, Tatvan ve Van bölgelerinden gönderilen askerî personel ve zırhlı araçların Yüksekova-Şemdinli hattı boyunca sınır kesimine yerleştikleri bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious