Bir hemşire 3,5 yılını nöbette geçiriyor

Bir hemşire 3,5 yılını nöbette geçiriyor.9773
  • Giriş : 12.05.2009 / 10:48:00

Türk Sağlık-Sen tarafından hemşireler haftası nedeniyle yapılan araştırmada hemşirelerin çalışma şartları, eğitimleri ve ülkemizdeki hemşirelerin sayıları ile ilgili çarpıcı sonuçlara yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Araştırmaya göre Türkiye'de 92 bin 500 hemşire görev yapıyor. Türkiye'de bin kişiye düşen hemşire sayısı OECD ülkelerinin çok altında. Hemşireler çalışma yaşamlarının 3,5 yılını nöbet tutarak geçiriyor. Bir yılda yaklaşık 3800 hemşire mezun oluyor.

Bin Kişiye Düşen Hemşire Sayısı 1.3

Araştırmada 2008 yılı verilerine göre Türkiye'de aktif olarak çalışan hemşire sayısına da yer verildi. Türkiye'deki Hemşire eksikliği gözler önüne serildi. Araştırmaya göre Türkiye'de 92 Bin 509 hemşire görev yapıyor. Bu hemşirelerimizin 67 bin 226 tanesi Sağlık Bakanlığı'nda, 11 Bin 378 tanesi üniversite hastanelerinde ve 13 bin 905 tanesi ise özel sektörde görev yapıyor. Araştırmaya göre bin kişiye düşen hemşire sayısı incelendiğinde Türkiye'de OECD ülkelerinin ortalamasının çok gerisinde kalıyor. Türkiye'de bin kişiye düşen hemşire sayısı 1.3 iken OECD ülkelerinde bu sayı 8.3'e kadar çıkıyor. Almanya'da ve Fransa'da ise bu oran 9.6

Bir Yılda 3 Bin 800 Hemşire Mezun Oluyor.

Araştırmada ayrıca hemşirelerin eğitimi ile ilgili bilgilere de yer verildi. Araştırmaya göre Türkiye'de 12 tane Hemşirelik Meslek Yüksekokulu faaliyet gösteriyor. Bu okullardan bir yılda mezun olan hemşire sayısı ise yaklaşık 3 bin 800.

Çalışma Hayatlarının 3,5 Yılını Nöbet Tutarak Geçiriyorlar

Araştırmada hemşirelerin tuttukları nöbetlere ve aldıkları nöbet ücretlerine de yer verildi. Araştırma sonuçlarına göre 25 yıl görev yapan bir hemşire çalışma hayatının 3,5 yılını nöbet tutarak geçiriyor. Bir hemşire tuttuğu bir saatlik nöbet için şu anda yükseköğrenim mezunu ise 2.14 TL, lise mezunu ise 1.6 TL alıyor. Hemşireler vekil ebe ve hemşire olarak istihdam edilerek kamuda 650-700 TL arasında ücretlerle çalıştırılıyor.

Kahveci: Hemşirelere Uygulanan Şiddetin Önüne geçilmelidir.

Hemşireler haftası ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sağlık kurumlarında hemşirelere yönelik şiddet olaylarının sürdüğünü belirterek “ Şiddet sağlık kurumlarında artarak devam etmektedir. Her gün bir hastanede veya sağlık ocağında hemşireler şiddete uğramaktadır. Mesleğini özverili bir şekilde yürüten hemşirelerimizin şiddete maruz kalmaları kabul edilemezdir. Gerekli önlemler alınmalı, hemşirelere uygulanan şiddetin önüne geçilmelidir.” dedi. Hemşirelerin karşılaştıkları sorunlara da değinen Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Hemşire arkadaşlarımız lojman, kreş gibi sosyal sorunların yanı sıra malzeme eksikliği, fiziki mekan yetersizliği gibi sorunlarla uğraşıyorlar. Hemşirelerimiz yoksulluk sınırın altındaki maaşlarla geçinmek için uğraşmaktadırlar. Bir kısmı vekil ebe-hemşire gibi istihdam modelleri ile düşük ücretlere mahkum edilmişlerdir. Sözleşmeli olarak istihdam edilen binlerce hemşire arkadaşımızda birçok özlük hakkından mahrum bırakılmışlardır. Türk Sağlık-Sen olarak Hemşireler Haftasında yetkililerin klasik kutlama mesajları yerine hemşirelerimizin sorunlarını çözmeye yönelik bir adım atmasını istiyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde yürüten tüm hemşirelerimizin hemşireler haftasını kutluyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*